Şiş Bacaklar, Ayak Bilekleri ya da Ayaklar

Bacakların, ayak bileklerinin ya da ayakların şişmesi, ya da ödemi; bacaklarda, ayak bileklerinde ya da ayaklarda şişkinlik ve ağırlık hissine neden olur. Tüm vücutta sıvılar normalde kan ve dokular arasında ileri geri geçiş yapar. Bacak damarlarında fazladan bir baskı olduğunda, sıvı kandan dışarı atılarak dokulara dolar.

Bacak damarları üzerindeki böylesi bir aşırı baskının en yaygın nedeni, uzun süre ayakta durmaktan kaynaklanan yerçekimi ya da bacak damarlarında yaşla ilgili olarak görülen değişik­liklerdir. Bacak şişmesi aynı zamanda, muhtemelen küçük kan damarları bilinmeyen nedenlerden ötürü “sızıntı yaptı­ğından”, sıklıkla premenstruel (adet öncesi) bir belirtidir.

LiveImages_Foto Haber_Fil hastalığı_F13071311

Bacak şişmesi, temelde genişleyen uterus (rahim) kanın bacak damarlarından kalbe dönüşünü yavaşlattığından, hamilelikte de oluşur. Hamileyseniz; ayaklarınızın aşırı, kalıcı (geçmeyen) bir şekilde şişmesi preeklamsi belirtisi olabilir ve bu durumu hemen doktorunuza bildirmeniz gerekir. Bir diğer yaygın neden; yine kanın bacak damarlarından kalbe dönüşünü yavaşlatan bir durum olan varistir.

Şiş bacaklar nadiren olağan üstü bir durumsa da bazen kan pıhtısı, enfeksiyon ya da kalp yetmezliği gibi tıbbi bir soruna işaret edebilir. Şişme aynı zamanda kötü beslenmenin ya da ciddi bir karaciğer, böbrek ya da bağırsak rahatsızlığının göstergesi de olabilir.Birkaç basit, etkili önlem şişmeyi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Yatar pozisyondayken ayaklarınızı yükseğe kaldı­rınız. Destek çorabı giymek de yardımcı olabilir. Yürüme, varisten kaynaklanan şişmenin iyileşmesine (azalma göster­mesine) yardımcı olabilir. Fazla kilolu olan kişilerin kilo vermesi son derece önemlidir çünkü bu, bacak damarları üzerindeki baskıyı azaltır.

Şişmiş bacaklar için özellikle sodyumu (tuzu) azaltarak beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmak da yardımcı olabilir. Eğer bunlar işe yaramazsa, doktorunuz vücudu­nuzun sıvı atma oranını yükseltmek için diyüretik (idrar söktürücû) ilaçlar da reçete edebilir. Eğer diyüretik (idrar söktürücû) bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuz potasyum seviyenizi kontrol etmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ