Sifiliz

Sifiliz değişik dönemler halinde seyreden, kronik, sistemik ve esas olarak cinsel yolla, bulaşan bir hastalıktır. Etkeni bir spiroket olan Treppnema pallidum’dur.

Sifiliz Hipokrat zamanından beri bilinmektedir. Bilimsel olarak 1905 yılında, Schaudinn ve Hofiman tarafından etkeni izole edilip, tanımı yapılmıştır. Özellikle 1947-1957 yıllan arasında tüm dünyada çok yaygm olarak bulunan sifiliz, ülkeler tarafından konunun farkına varılıp, koruyucu önlemlerin kullanılması ve özellikle de tedavide çok etkin olan penisilinin devreye girmesi ile hızla azalmış, 196O’lı yıllarda az rastlanır hale gelmiştir. Örneği A.B.D.’de 1947 yılında 100 OOO’de 75.6 olan sifiliz insidansı 1960 yılında 100 OOO’de 3.3’e düşmüştür. Ancak bu yıllardan sonra, hastalığın azalması ile koruyucu önlemlerde gevşek davranılması ve yukarıda sözü edilen toplumsal faktörler nedeniyle hastalık insidansı özellikle gelişmekte olan ülkelerde çok artmıştır. 1977 yılı rakamlarında göre değişik ülkelerdeki sifiliz insidansı şöyledir:

ÜLKE

Madagaskar 

Senegal

B. Almanya

Polonya

İngiltere

Hastalık, 15-30 yaş arasında en sıktır. Erkeklerde ve sosyo ekonomik düzeyi düşük olan toplumlarda daha sıktır. Tüm dünya ülkelerinde görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ