Sıtma Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

SITMA (Malaria)

Etkeni, sporozoa grubundan plazmodiumlardır. 4 tipi vardır: Plasmodium vivax, ovale, malariae, falciparum. Sıtma, anofel tipi dişi sivrisineklerle hasta insandan sağlam insana taşınır. Son yıllarda yurdumuzda sıtma yeniden sorun olmaya başlamıştır.

Klinik tablo: Nöbetler halinde gelen şiddetli titreme, yüksek ateş ve aşırı ter boşanması ile seyreder. Kas ağrıları, halsizlik, iştahsızlık vardır. Dalak zamanla büyür. Anemi oluşur. P. falciparum’un yaptığı sıtma ağır seyrettiği ve bazan ölümle sonlandığı için “habis malaria” adını almıştır.

sıtmaProfilâksi: Sıtmalı bölgeye gidecek olanlar 1 hafta öncesinden günde 1 defa 500 mg klorokin (Resochin tablet 250 mg) almalıdırlar. Sıtma bölgesinden ayrıldıktan sonra da 6 ay süreyle ayni dozda Resochin almaya devam olunmalıdır. Bu sayede tropika türü malaria tamamen, tersiana ise ilâç kullanıldığı sürece önlenmiş olur. Klorokin’e dirençli P. falciparum’a karşı pirimetamin (Daraprim tablet 25 mg) haftada 1 defa 1 tablet verilir. Buna haftada 1 defa 0,5 g sülfadoksin (Fanasil tablet 0,5 g) eklenebilir. Bunların yerine günde 200 mg proguanil (Paludrine tablet 100 mg) ve haftada 1 defa 500 mg klorokin (Resochin, Primaquine) de verilebilir.

Tedavi

Akut devrede ve kronik malarianın başlangıç tedavisinde: Klorokin (Resochin, Primaguine) kullanılır. Dozaj: Her 3 tip malariada ilk gün 1 g. (4 tablet) verilir, bundan 8 saat sonra 3 tablet (0,75 g.) daha verilir. Sonraki 2 gün içinde ikişer tablet verilir. 1 yaşına kadar olan çocuklarda 6 saat ara ile birer tablet; 5 yaşına kadarki çocuklarda 8 saat ara ile önce 2, sonra 1 tablet; 10 yaşına kadar olan çocuklarda önce 3 tablet, ondan 8 saat sonra 1 tablet verilir.
Tropikada yukarki tedaviyle ateş düştükten sonra gametosidlerin parçalanması için 3 gün süreyle günde 1 tablet (0,015 g.) Primaquine verilmelidir. Tersiana ve kuartanada ise 15 gün süreyle günde 1 tablet Primaquine verilmelidir, aksi halde residivler görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ