Sıtma Otu (Eupatorium perfoliatum)

Aile: Coınpositae.
Kullanılan Kısım: Bitkinin toprak üstü kısmı.
Toplama: Eğer kurumasına izin verilirse, çiçeklenen bitki genellikle tohumlanacaktır. Eğer taze olarak tentür hazırlanacaksa, çiçekliyken toplanmalıdır (Ağustos veya Eylül). Diğer hallerde çiçeklenmeden hemen önce toplanmalıdır, gölgeli yerlere baş aşağı asılır ve hava ile iyice kurumasına izin verilir.

Etkileri: Bağışıklık uyarıcı (fagositozu ekinakanın dört katı arttırır), terletici, ateş düşürücü, örtücü zar toniği, düz kas gevşeticisi, iltihap giderici, hücre zehiri, hafif kusturucu, yüzeysel dolaşım uyarıcısı, mide için acı madde.

Etkiledikleri:Eupatorium’ların pek çoğu Staphylococcus aureus ve seudomonas Aeruginosa’ya karşı etkili olmalarına rağmen sıtma otu etkili değildir. Geleneksel olarak dang humması, sıtma, zatürre, soğuk algınlığı ve grip için kullanılmıştır, benim bildiğim kadarı ile sıtma ve dang humması etkenlerine karşı tesir edilmemiştir.Deneysel olarak gücü,ağrı gidermek ve bağışıklık uyarmak, örtücü zar sistemleri için bir tonik ve ateş düşürmek gibi görünmektedir.

Sıtma Otu Hakkında

Kuzey Amerika’ya özgü olan bitki, yerli insanlar tarafından yüzlerce, hatta binlerce yıl tekrarlayan ateşler ve üşümeler, kemik ağrıları, zayıflık ve düşkünlük halleri için kullanılmıştır. İlginç bir biçimde, bütün Eupatorium türleri dünyanın her tarafında benzer şekillerde kullanılmışlardır. Diğer türler, soğuk algınlığı ve grip için kullanılmalarına rağmen, öncelikle idrar yolları hastalıkları ve ürik asid problemleri (Joe Pye otu, kum otu gibi) için kullanılma eğilimindedirler.

Sıtma otunun (ve diğer pek çok Eupatorium türlerinin bütün dünyada panzehir olarak yılan sokmalarına karşı kullanılması da ilginçtir. Ekinaka da benzer şekilde kullanılır ve ekinaka gibi, sıtma otu da fagositozu uyarır; sayısı ve saldırganlığı.)

Yan Etkiler ve Kullanılmayacağı Durumlar

Çok miktardaki sıcak haşlama kusmaya neden olabilir; bunun dışında hiçbir yan etkisi yoktur.Taze bitkinin ineklerde ve bulaşık sütü içen kişilerde “süt rahatsızlığına” neden olan trematol içerdiği bildirilmektedir. Benim araştırmalarım trematol’ün Eupatorium rugosum, beyaz yılan otunda bulunduğu ve sıtma otunda mevcut olmadığıdır. Önemli miktardaki klinisyen taze sıtma otu tentürünün en iyisi olduğunu kabul etmekte ve kuru bitkinin çay olarak kullanılması gerektiğine inanmaktadır.

Artan sayıdaki şifalı bitki uygulayıcısı sıtma otunun güvenilir ve etkili bir bağışıklık uyarıcısı olduğunu bildirmektedirler, özellikle de hemen düzelmeyecek olan enfeksiyonlarda. Böylece, eğer kemik ağrısı ile birlikte ateşli bir hastalık nedeni ile rahatsızsanız, neredeyse iyileşip, sonra hastalık tekrar tekrar yeniliyorsa, zayıf ve düşkünlük hali hissediyorsanız ve zihni bir gerçek dişilik duygusu taşıyorsanız, sıtma otu kullanma gereksiniminiz var demektir. O, tam bir hastalık tablosu geliştiyse, üst solunum yolları enfeksiyonları için ekinakadan çok daha iyiymiş gibi görünmektedir.

Sıtma Otunun Alternatifleri
Ekinaka, meyan.

Hazırlama ve Dozaj

Sıtma otu çay veya tentür olarak alınabilir.

Çay:
*Soğuk; 1 lt kaynak suya 25 gr bitki, bir gece demlenmeye bırakın, süzün ve gün boyunca için. Soğuk haşlama örtücü zar sistemi içindir ve bir karaciğer toniğidir.
*Sıcak: 250 ml kaynak su için 1 çay kaşığı, 15 dakika demleyin. Günde 4 defaya kadar 120 ila 180 ml alın.

Not: Sıtma otu sıcakken sadece terleticidir ve etkin enfeksiyonlar, üşümeler ve ateşler için sıcak olarak tüketilmelidir.

Tentür: Çiçekli taze bitkiyi % 95’lik alkolde 1:2 oranında kullanın, günde 3 defaya kadar sıcak suya 20 ila 40 damla olarak kullanın.
Kuru bitki: % 60’lık alkolde 1:5, günde 3 defaya kadar sıcak suya 30 ila 50 damla olarak kullanın. Akut viral veya bakeriyel üst solunum yolları enfeksiyonlarında, günde 6 defaya kadar her yarım saatte bir sıcak suya tentürden 10 damla kullanın. Akut safha geçtikten ama kronik yorgunluk ve yeniden alevlenmenin meydana geldiği kronik safhada, günde 4 defa sıcak suya 10 damla tentür kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ