Sıvı Testleri

Kana ek olarak, vücudunuzda başka sıvı hazneleri de bulunur. Bazı sıvı hazneleri (beynin ve omuriliğin içinde bulunduğu spinal sıvı gibi) normaldir ve bazıları (akciğerin alt kısmında, plevral efüzyon adı verilen, sıvı toplanması durumu veya karın bölgesinde, assit adı verilen, sıvı toplanması durumu gibi) anormaldir.

Sıvı genellikle, deriden içeri doğru ve sıvının bulun­duğu boşluğa bir iğne vasıta­sıyla girilerek vücuttan alınır. Sıvı, vücuttan alındıktan sonra, kimyasal ve mikrobiyoloji testleri kullanılarak analiz edilir.

Lomber ponksiyon (spinal sıvı testi olarak da bilinir), en yaygın sıvı testlerinden biridir. Bacaklarınız bükük halde, yan uzanırsınız. Lokal anestezi yoluyla cilt uyuştu­rulur ve bir iğne ile, bel bölge­sindeki iki omur arasından spinal kanala girilir. Analiz için, küçük bir miktar serebrospinal sıvı alınır.

Diğer sıvı testlerinde, karın bölgesinden (parasentez), rahimden (amniyosentez), eklem­lerden (artrosentez), akciğerlerdeki plevra boşluğundan (torasentez), kalbin etrafındaki boşluktan (perikardiyosentez) ve kulak zanndan (timpanosentez) sıvı alınır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ