Su

Vücut ağırlığınızın yaklaşık %70’ini su oluşturur. Suyu bir besin maddesi olarak düşünmeme eğilimi vardır, ancak öyledir ve sağlık için çok büyük önem arz eder. Su, çoğu hücrenin ana bile­şenidir. Besin maddelerini hücre­lerinize taşır ve vücudunuzu atık maddelerden arındırır. Su aynı zamanda vücut ısınızı düzenle­meye de yardımcı olur.

Vücudunuz her gün, idrar, dışkı, ter ve nefes verdiğinizde dışarı çıkan nem yoluyla su kay­beder. Bu kaybı telafi etmek için, erkeklerin günde yaklaşık 157, kadınlarında günde 112 bardak su içmeleri gerekir. Bu miktara, sudan hariç içeceklerin ve gıdala­rın içinde bulunan su miktarının da dahil olduğunu unutmayın.

Örneğin, küçük bir porsiyon soslu salatada 1 bardak su bulunur.

Kahve, çay ve bazı kolalar gibi kafein içeren içecekler, idrar söktürücü (diüretik) görevi görürler ve vücudunuzun su kaybetmesine yol açarlar. Alkol de aynı etkiyi yaratır.

su

Efor sarfettiren egzersizler yapı­yorsanız, hamileyseniz veya emziriyorsanız ya da düzenli olarak sıcak havayla temas ediyorsanız, daha da fazla su tüketmeniz gere­kir. Su içmek iyi bir alışkanlıktır; meşrubat veya kahve yerine su için. Maden sodası, alkollü içecek içemiyorsanız veya alkol tüketimi­nizi azaltmak istiyorsanız, iyi bir alternatiftir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ