Subakut lenfositik tiroidit

Bu otoimmün tiroidit formu, tiroidin fokal lenfositik infiltrasyonu ile karakterizedir (ayrıca fokal lenfositik tiroidit olarak da anılır).

Histolojik değişiklikler Hashimoto tiroiditine benzer fakat difüz değil fokaldir.

Hastalık Hashimoto tiroiditinden daha hafiftir ve sıklıkla asemptomatiktir.

Tiroid otopsilerinde %5-10 tiroidin progresif lenfo­sitik infiltrasyonu bir derece mevcut olduğunu not edi­niz ve bu normal yaşlanmaya bağlı bir değişiklik olarak düşünülmektedir. Bununla birlikte, subakut lenfositik tiroiditte hastanın yaşı için beklenenden çok daha fazla lenfositik infiltrasyon mevcuttur. kadınlar erkeklerden daha fazla etkilenir 8:1 ve genellikle tiroidin difüz büyümesi ile birliktedir.

Patogenezi-lgG tipi immunoglobulinler TSH yüzey reseptörlerine bağlanır ve 12 saat kadar süren (cf. TSH için 1 saattir) uzamış bir tiroid stimülasyonuna neden olurlar. Otoantikor hormon bağlayıcı lokusun dışında bir yere bağlanır ve uzun süreli tiroid stimülatörü (LATS) veya tiroid stimüle edici immunoglobulin (TSF) olarak da isimlendirilir.

Histolojik olarak, bez asiner epitelin hiperplazisi, depo kolloidde azalma ve lenfoid folikül oluşumu ile lokal lenfosit akümülasyonu vardır.
Graves hastalığının klinik özellikleri genel tirotok-sikoza benzer fakat bazı ek özellikelri şöyledir:
• Exoftalmus (göz kürelerinin yuvalarından dışarı çıkması); orbital dokuların yağ, mukopolisakkarid ve lenfositlerle infitre olmasına bağlıdır. Optik sinire bası ile körlüğe neden olabilir.
Bununla birlikte, Graves hastalarının sadece %5’i egzoftalmus bulguları gösterir.

Tiroid akrepati: Tırnak yataklarının genişlemesi.
• Pretibial miksödem: Derinin derin dermiş tabakasında mukopolisakkarit birikimi.
• Parmaklarda çomaklaşma
• Tedavi tirotoksikoz ile aynıdır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ