Tanı Konulmasında Sağlık Geçmişinin Önemi

Belki şaşıracaksınız ama, günümüzde mevcut olan onca kapsamlı teste rağmen, doktorlar hâlâ sağlık geçmişini, tanı koymanın en önemli yegane unsuru olarak kabul ederler. Dolayısıyla, doktorunuz size, tedavi etmesini istediğiniz belirti­lerle ilgili sorular soracaktır. Aynı zamanda, daha önce geçirmiş olduğunuz hastalıklar, yaptırmış olduğunuz testler veya görmüş olduğunuz tedavilere ilişkin sorular da sorabilir.

Doktorunuz, iş, ev ve aile hayatınız ve ilişkileriniz üzerine de konuşmak isteyebilir. Kim olduğunuz ve hayatınızda neler olduğu, vücudunuzun hastalık­lara tepki verme biçimini etkile­yebilir. Örneğin, vücudunuzun, işinizde çok önemli bir işleve sahip olan bir kısmını incittiği­nizde, küçük bir incinmede dahi, başka birine oranla çok daha fazla kaygılanacaksınızdır. Hayatınızdaki stres oranı da sağlığınızı etkileye­bilir.

Son olarak, kronik (sürekli) bir hastalıkla uğraşırken aldığınız aile desteği ve sosyal destek çok büyük önem taşıyabilir. Tüm bu sebeplerden ve daha pek çok sebepten dolayı, doktorunuzun sizinle ve hayatınızla ilgili bilgi sahibi olması gerekir.

Size, gereksiz yere çok kişisel ya da alakasız bulduğunuz sorular yöneltilebilir:

-Yasadışı uyuşturucu kullanıyor musunuz?

Alkol kulla­nıyor musunuz, kullanıyorsanız, ne kadar?

Alternatif tıp tedavisi görüyor musunuz?

-Sağlığınızı tehli­keye atabilecek cinsel ilişkilerde bulunuyor musunuz? Bunların her biri, sağlığınızı etkileyebilir.

Örneğin, uzun yıllardır uyuşturucu kullanmıyor olsanız bile, kullandığınız dönemlerde –HIV gibi – vücutta yıllarca etkisiz halde kalabilen ancak ilerleyen yaşlarda sağlık sorun­larına yol açabilecek hastalıklara maruz kalmış olabilirsiniz.

Bazı hastalıklar, dünyanın belli bölgelerinden gelen veya belli ırklardan olan insanlar arasında çok daha fazla (veya az) yaygın olabildiklerinden, ırk veya uyrukla ilgili sorular da sorula­bilir. Örneğin, orak hücre anemisi siyahi insanlar arasında ve bazı kanser türleri de Güneydoğu Asya’dan gelen insanlar arasında daha yaygındır. Ayrıca, aile üyelerinizin geçirdikleri hastalıklara ilişkin sorular da yöneltilebilir, çünkü birçok hastalığın aile üyele­rini dolaşma olasılığı vardır.

Sağlık geçmişiniz süresince, doktorunuz sizden belirtileri tanımlamanızı isteyecektir. Hiçbir bilgiyi saklı tutmamanız hayati önem taşır; tüm bilgiler fayda­lıdır. Eğer doktorunuz anlamakta zorlandığınız tıp terimleri kulla­nıyorsa, açıklama istemekten çekinmeyin.

Semptomların Tanımlanması

Yeni baş gösteren bir belir­tiyi (semptom) tanımladığınızda, doktorunuz, sebebini anlamak için size sorular soracaktır.

Doktora gitmeden önce aşağıdaki soruları cevaplayın (eğer gerekli görüyorsanız bir günlük tutun):

■ Belirti, aşağı yukarı ne zaman baş gösterdi (hangi gün ve hangi saatte)?
■ Başladığında ne yapıyordunuz?
■ Başlangıçta ne şiddetteydi ve zaman geçtikçe nasıl seyretti?
■ Aniden mi baş gösterdi yoksa yavaş yavaş mı belirdi ve zaman geçtikçe şiddetlendi mi?
■ Belirtiyi dindirmek için düzenli olarak işe yarayan herhangi bir şey var mı?
■ Belirtiyi düzenli olarak şiddet­lendiren herhangi bir şey var mı?
■ Herhangi bir tedavi denediniz mi (reçetesiz ilaçlar, eviniz­deki ecza dolabında bulunan ilaçlar veya evde uygulanabilecek çözümler gibi)? İşe yarayan oldu mu?
■ Ana belirtinin yanı sıra, ana belirtiyle bağlantılı gibi görünen, yani o iyileştikçe iyileşen veya o kötüledikçe kötüleyen başka belir­tiler var mı?
■ Ailenizdeki veya iş yerinizdeki biri de aynı sorunu yaşıyor mu?
■ Bu sorunla veya benzer bir sorunla ilgili olarak daha önce tedavi gördünüz mü?
■ Bu sorun, aile hayatınızı, işinizi, maddi durumunuzu veya duygula­rınızı nasıl etkiliyor?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ