Tansiyon ( Kan Basıncı )

Yaşam için kan basıncı (tansiyon) gereklidir. Herkesin, kan dolaşı­mının sürmesi (devam etmesi) için belirli bir miktar kan basıncına (tansiyona) gereksinimi vardır.

Yeterli kan basıncı (tansiyon) olmazsa, kanın vücudunuz­daki hücrelere ulaşıp onlara yaşam için gereksinim duyduk­ları oksijeni ve besin maddelerini sağlaması mümkün olmaz. Eviniz­deki su borularındaki su basıncını düşününüz. Su basıncının, zemin kattaki ısıtıcıdan ikinci kattaki duşa sıcak su gelmesini sağlayacak kadar yüksek olması gerekir.
Benzer bir şekilde normal kan basıncı (tansiyon) da, kalp ve dolaşımın, kalpten vücudun tüm hücrelerine kan ulaştırmasını sağlar.

Kalp pompalama yaptı­ğında, arterlerdeki (atardamarlardaki) basınç geçici olarak yükselir (sistolik basınç (büyük tansiyon). Kalp, vuruşlar arasında dinlenirken arterlerdeki (atardamarlardaki) basınç geçici olarak düşer (diastolik basınç (küçük tansiyon).

tansiyon-ilaci_sgk

Her bir vuruş, sol ventrikülde (karıncıkta) başlayan ve sonra vücuttaki tüm arterler (atardamarlar) aracılığıyla dışan doğru hareket eden bir basınç dalgası yaratır.

Pompa
Kan basıncınızı (tansiyonunuzu) ölçmek için kolunuza bir manşon sarılır ve brakiyal arterdeki (atardamardaki) kalp atışını dinlemek için manşonun altına bir stetoskop yerleştirilir. Manşon, artan basınç yaratmak için şişirilir ve basıncı ölçecek olan bir civa sütununa bağlanır. Manşon, içindeki basınç, sistolik basın­cınızın (büyük tansiyonunuzun) üzerinde bir seviyeye çıkılıncaya kadar şişirilir.

Manşonun basıncı, arterden (atardamardan) kan akışını önlediği için herhangi bir kalp atışı duyulmaz. Manşon içindeki basınç yavaşça düşürülür. Basınç, sistolik basıncınızın (büyük tansiyonunuzun) seviyesine düştüğünde, birden kalp atışı duyulur. Bu örnekte, sesler sistolik basınç 120 milimetre civa (mmHg) iken duyul­maya başlamıştır. Manşon basıncı, arterdeki (atardamardaki) diastolik basıncın (küçük tansiyonun) altına düşürüldüğünde, kalp atış sesi tekrar kaybolur. Bu örnekte bu olay, diastolik basınç 60 mmHg iken gerçekleşmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ