Tekrarlayan üriner sistem enfeksiyonlarının tedavisi

Relapslar ya da reinfeksiyon şeklinde yılda 2 kereden daha fazla üriner sistem infeksiyonu gelişen kişilerde uzun süreli tedavi gerekliliği vardır. Bu tedaviler uzun süreli supresyon tedavisi ya da uzun süreli proflaktik tedavi şeklinde olabilir.

Uzun süreli supresyon tedavisinde kullanılacak antibiyotikler plasmid aracılığı ile direnç gelişmesi zor olan antibiyotikler arasından seçilmelidir. Bu tür tedavi genellikle yukarıda komplike üriner sistem infeksiyonu tedavisi kısmında belirtilen komplike vakalarda, vakayı komplike hale getiren olay giderilene kadar ya da giderilemiyor ise 6 ay ya da iki yıl süre ile kullanılabilir. Bu uzun sürelerde kullanılan antibiyotiklerin önemli yan etkileri meydana gelebilir. Hasta bu yönden yakın takip edilmelidir.

Uzun süreli supresyon tedavisi ile basan kadın hastalarda %70-80 oranındadır. Ancak bu oran erkek hastalar için % 33 civarındadır. Bu nedenle uzun süreli supresyon tedavisi erkek hastalarda uygulanmamalıdır.

Sık tekrarlayan üriner sistem infeksiyonu olan hastalarda uygulanacak tedavi yöntemlerinden biri de daha infeksiyon meydana gelmeden başlanması gereken uzun süreli proflaktik antibiyotik tedavisidir. Bu tedavi yöntemi üriner sistem infeksiyonlarından korunma yöntemleri kısmında diğer kemoproflaksi yöntemleri ile birlikte incelenmiştir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ