Tinea ( Vücut Baş Derisi Ve Ayak Mantarı )

Tinea; deri, saç, vücut ya da tırnak­larda görülen bir mantar enfeksi­yonudur. Tüm mantar enfeksiyon­lan nemli bölgelerde ürerler. Ama vücudun herhangi bir bölgesini etkileyebilirler. Aynca, vücudun bir bölgesinden başka bir bölgesine bulaşabilirler. Mantar enfeksiyonu taşıyan bir insandan ya da evcil bir hayvandan ya da kirli zeminlerden, duşlardan, küvetlerden mantar kapabilirsiniz. Aynca, Tırnak Mantar Enfeksiyonlan bölümüne de bakınız.Atlet (Madura) ayağı, tineanın en yaygın türüdür. Genellikle sporcu soyunma odalan, banyolar ve havuz gibi nemli alanlarda çıplak ayağın bu alanlara doğrudan temasıyla bulaşır. Belirtiler; kızarıklık, şişme, çatlama, yanma ve parmak aralarında yoğun kaşın­tıyı içerir. Deri, beyaz ve buruşuk bir görünüm alabilir.

Atlet ayağı hastalığına yakalanan pek çok insanda, aynı zamanda ayak tırnağı mantarı da görülür. Atlet kaşıntısı (jock itch), mantar enfeksiyonlan için en yaygın ikinci bölge olan kasıkta görülen bir mantar enfeksiyonudur. Erkekler; genital bölge ve uyluk kıvamlarında (ancak genellikle peniste ya da er bezi torbasında görülmeyen) kaşıntılı, yanma hissi uyandıran, pullu, kırmızı yamalar (patch) olarak kendini gösteren bu enfeksi­yona kadınlardan daha meyillidirler. Atlet kaşıntısına neden olan mantar, koltuk altı ve meme altı gibi diğer nemli bölgeleri de etkileyebilir.

Ringworm (Halka şeklinde mantar), deride görülen bir diğer mantar enfeksiyonudur ve sıklıkla, enfeksiyon kapmış bir kişiyle ya da evcil bir hayvanla doğrudan temas yoluyla bulaşır. Ringworm, giderek büyüyen küçük, dairesel, kırmızı yamalar şeklinde ortaya çıkar. Daha sonra lekenin ortası, etrafında yüzük şeklinde bir yara bırakarak iyileşir. Kaşıntılı pullar, vücudun çeşitli bölgelerini etkileyebilir. Genellikle, birkaç yama aynı anda ortaya çıkar ama beşten fazla yama bir arada nadiren görülür.

Baş (Kafatası) derisinde görülen tinea enfeksiyonu,çocuklarda daha yaygındır ve kalabalık nedeniyle enfeksi­yonun daha çok bulaştığı yerler olan bazı yerleşim alanlarında daha çok görülür. Kaşıntı, iltihap ve yuvarlak, pullu yamalar ile saç kaybı bu mantar türünün belirti ve semptomlarındandır.

Tİnea versikolor (Samyeli), genellikle göğüs, omuzlar ve sırtta oval pullanmalara, lekelere ve sivilceye benzer kabarcıklara neden olan bir deri durumudur. Enfeksiyon, açık tende daha koyu lekeler; koyu tende ise daha açık lekeler halinde kendini göste­rebilir. Güneş ışığı, tinea versi-kolorun daha da kötüleşme­sine neden olabilir. Bu enfenk-siyona neden olan mantar, pek çok insanın derisinde semptom­lara neden olmadan yaşar. Sıklıkla, cinsel ilişki yoluyla ya da sporcu soyunma odalarındaki enfeksiyon bulaşmış havlulardan bulaşır.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Atlet ayağı, atlet kaşıntısı ve ringworm için mantar önleyici (antifungal) birçok krem ve merhem mevcuttur ve bunlar reçetesiz satılır. Mantar enfeksiyo­nunuz nüksederse (yinelerse) ya da kötüleşirse, doktorunuza başvu­runuz. Tablet şeklinde, reçete edilmiş mantar önleyici bir ilaca gereksinim duyulabilir.

Kafa derisinde görülen tinea enfeksiyonu, en fazla iki ay kadar, reçete edilmiş tablet şeklinde mantar önleyici bir ilaç alarak ve aynı zamanda saç ile kafa derisi için mantar önleyici kremler kulla­narak tedavi edilir.

Sıcak ve nem, tinea versikolorun artmasına neden olur. Tedavi, mevcut durumu iyileştirmek ya da enfeksiyonun tekrar etmesini önlemek için gövdenin üst kısmına uyluklara, bedene, kollara ve boyna çinko priton içeren mantar önleyici krem ya da merhemler sürülmesini kapsar. Enfeksiyonun aktif olduğu süre boyunca, yatak çarşaflan ve yastık kılıfları ile pijamalar her gün yıkanmalıdır.Mantarların yayılmasını önleme ve durdurma konusunda tavsi­yeler için Mantar Enfeksiyonlarını Önleme kısmına bakımz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ