Tırnak Bakımı

Yeni bir tırnağın oluşumu 4 ila 6 ay arasında bir zaman alabilir. Ayak tırnak­larının yenilenmesi ise bir yıl alabilir. Aşağıdaki adımları izleyerek tırnakları­nıza özen gösteriniz:
■ Kırılmalarını ve altlarında kir birik­mesini önlemek için tırnaklarınızı sık sık keserek düzeltiniz.
■ Köşelerde deriye zarar vermemek için tırnaklarınızı düz kesiniz.
■ Kütikülleri kesmekten kaçınınız. Bu, enfeksiyona neden olabilir.
■ Kırılmalarını ve mantar oluşumunu önlemek için tırnaklarınızı kuru tutunuz.

Çok sıkı ya da çok dar ayakka­bılar giymek bu soruna neden olabilir. Diğer nedenler; zedelen­meler, mantar enfeksiyonları ayak yapısındaki anormallikler ya da egzersiz (spor) yaparken ayaklar üzerinde oluşan tekrarlanan (sürekli) baskı ve vuruşu içerir.

tirnak-bakimi

Ancak, en yaygın neden ayak tırnaklarının yanlış kesil­mesidir. Ayak tırnaklarınızı keserek düzeltmek için en iyi yol; (makas değil) ayak tırnağı pensi kullanmak ve tırnaklannızı tırnak etinizden biraz daha uzun ve düz kesmektir. Tırnaklannızı yuvarlak ya da çok kısa kesmeyiniz.Bir tırnak batmasının acısını hafifletmek için ılık kompresler uygulayınız ya da şişkinliği ve ağrıyı hafifletmek için ayağı­nızı ılık suya batınnız.

Ayakları havada (yukanda) tutmak da işe yarayabilir. Ayağı suya batırmak, aynca,tırnaklan tırnağınızın köşesiyle cildiniz arasına küçük bir parça pamuk koyabileceğiniz kadar yumuşatır. Bu, rahatsızlığı­nızı azaltmaya ve tırnağın cilde baskı yapmadan (etinizden) dışarı doğru büyümesine yardımcı olur.Eğer tırnağın çevresindeki deri iltihaplanırsa, doktorunuzu görünüz. Doktorunuz, bir antibi­yotik reçete edebilir ya da tırnak batığının küçük bir parçasının kesilerek çıkarıldığı küçük bir operasyon yapabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ