Tırnaklarda Görülen Mantar Enfeksiyonlarının Tedavisi

Bir tırnak mantar enfeksiyonunu tedavi etmenin tek yolu, reçete ile satılan ilaçlar kullanmaktır. On yıllardır mevcut olan tek ilaç, yeni mantarların tırnağı enfekte etmesini önleyen ve epeyce faydalı bir ilaç olan griseofulvin (mantar yok edici) idi. Ancak griseofulvin, mevcut bir mantarı öldüremez; dolayısıyla, tüm tırnak yenilene kadar her gün alınmalıdır. Bu, el tırnakları için aylar; ayak tırnakları için ise bir yıldan fazla bir süre alabilir.

Son yıllarda, iki yeni ve daha etkili ilaç ortaya çıkmıştır: İtrakonazol ve terbinafin. Her ikisi de epeyce etkilidir ama bazı riskler taşıyabilirler.

mantar_hastalik

İtrako­nazol, antihistaminleri ya da eritromosin veya buna benzer antibiyotikleri de kapsayan bazı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Terbinafin için ilaç etkileşimi pek mevzu bahis değildir. Ama nahoş (hoş olmayan) bir tadı vardır ve diğer yan etkilerinin yanı sıra bağırsak sorunlarına neden olabilir. Bunlara ek olarak, her iki seçenekler ile göze, hoş görünmeyen fakat zararsız olan mantarla yaşamanın alternatif ve bedava yollarını kıyaslayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ