Çocuklarda Tüberküloz

çocukları infekte kabul edilir. Geçiş hemen daima infekte plasen­ta ve amnios sıvısından bulaşma iledir. Pla­sentada milier tüberküller saptanması kongeni­tal tüberküloz tanısını koydurur. Yenidoğan tü­berkülozunda ölüm oranı yüksektir.

İntrauterin infelfsiyonda primer fokus kara­ciğerdedir. Primer kompleks de genellikle kara­ciğerdedir. Porta hepatis civarındaki lenf bezleri­nin hiperplazisi nedeniyle sarılık ve hepatome gali görülebilir. Ductus venosus yoluyla basille­rin akciğerlere geçmesi ile ağır bir tüberküloz bronkopnömonisi tablosu gelişir. İntranatal veya postnatal bulaşmada primer fokus ve primer kompleks daima akciğerlerdedir.

Yenidoğanda tüberkülin duyarlılığı henüz oluşmamış olduğundan mide suyunda aside di­rençli basil saptanması dışında kesin tam yön­temi yoktur.

Açık tüberkülozlu annelerden doğan tüm bebeklere profilaktik ınh tedavisi yapılmalı, ay­rıca tercihan ınh ye dirençli bcg ile aktif ba­ğışıklık sağlanmalıdır. Klinik patoloji gösteren bebeklerde kombine tedavi (ınh, rifampicin ve streptomycin veya ethambutol)  uygulanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ