ULENFOGRANULOMA VENEREUM KLİNİK BULGULAR

Inkübasyon süresi 5-21 gündür. Takiben gelişen klinik bulgular erkek ve kadınlarda değişiktir. Erkeklerde kuluçka dönemini takibeneksternal genital organlar üzerinde 1-3 mm çaplı, belli belirsiz, ağrısız bir papül gelişir. Genellikle fark edilmeden 1-2 günde kendiliğinden iyüeşir. 7-30 gün, bazen de aylar sonra bölgesel lenf bezlerinde tutulum meydana gelir. İnguinal ve femoral bezler en sık tutulanlardır. Lenf bezleri ağrılı, şiş ve üzerindeki dit hiperemiktir. Genellikle bilateraldir. Zamanla lenf bezleri süpüre olur. Başlangıçta kanlı, koyu mukopürülan bir akıntı vardır. Bu akıntı bir süre sonra yerini daha ince süte benzer seröz bir akıntıya bırakır.

Bu dönemde, baş ağrısı, titreme, ateş ve eklem ağrısı gibi sistemik belirtiler de olabilir. Penis gövdesi boyunca bulunan küçük lenf bezlerinde de aynı gelişme vardır. Lenf bezleri yerlerinde skatriks bırakarak iyileşmesi sırasında oluşan skatriks lenfatik obstrüksiyon yapıp, genital ödem, distorsiyona (saksafon penis) neden olabilir. Yine bu iyileşme sırasında üretral striktür ve fistüller meydana gelebilir.

Kadın hastalarda İnguinal lenf bezlerinin tutulumu daha nadirdir. Tutulum sıklıkla perirektal bezlerde meydana gelir. Bu da intestinal LGVa neden olur. Intestinal LGV genellikle sinsi seyreden bir proktitis şeklinde kendini gösterir. Tenesmus, kanlı mükopürulan bir akıntı vardır, rektoskopide yüzeysel ülserasyon ve ince polipoid granülasyon görülür. Hastalık sigmoid ve inen kolona doğru yayılabilir. İleri vakalarda fibroslz ve darlıklar, rektovaginal flstüller gelişebilir. Aynı klinik tablo homoseksüel erkeklerde de görülebilir.

Her iki cinste de hastalığın bu lokal belirtilerle seyri sırasında baş ağrısı, titreme, ateş, eklem ağrısı, bulantı, kusma gibi sistemik semptom ve generalize rash, splenomegali, generalize lenfadenopati ve meningismus gibi klinik bulgular da gelişebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ