Ultrasonografi

Ultrasonografi safra kesesi taşlarını ve safra kanallarındaki dilatasyonu araştırmak için hem hassas hem de spesifik bir yöntemdir. Safra kesesi hastalığını araştırırken yanlış pozitif sonuçlar enderdir. Ultrasonla muayene edilen hastaların sadece %5’inde küçük taşlara yada kontrakte bir keseye bağlı olarak yanlış negatif sonuçlar elde edilmiştir. Ultrason koledok kanalındaki taşlan gemilikle atlar.

Sarılıklı bir hastada safra kanallarının dilatasyonu kanallarda tıkanmayı ifade ederse de bazen tıkayıcı lezyon olmasına rağmen dilatasyon olmaz. Ultrasonografide dilate kanallar görüldüğünde THC teknik olarak aşağı yukarı daima başarılı olur. Bazı klinik durumlarda, tıkanmaya ait ultrasongrafik kanıt ameliyata karar vermek için yeterlidir.

Ultrasoncular bazen safra kesesinde “çamur” (sludge) olduğunu bildirirler. Bu madde sonografik olarak görülebilir, akustik gölge vermez, safra kesesine bağımlı bir tabaka yapar. Klinik analizde ince bir kalsiyum bilirübinat çökeltisidir. Çamur, safra taşı hastalığına eşlik edebildiği gibi tek başına bir bulgu da olabilir. Çoğunlukla safrakesesi stazı ile karakterize bir klinik varyetede görülür. Tek başına çamur, kolistektomi için endikasyon değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ