Usnea (Usnea türleri)

Aile: Parmeiiaceae.
Kullanılan Kısım: Bütün liken.
Toplama: Usnea dünyanın her yerinde ağaçlar üzerinde yetişen son derece doğurgan olmasına rağmen yavaş büyüyen, uzun ömürlü, gri-yeşil ila sarı-yeşil bir likendir. Liken bütün olarak her zaman hasat edilebilir.

Etkileri: Bakteri öldürücü, mantar öldürücü, bağışıklık uyarıcısı.

Etkiledikleri:Verem, Pneumonococcus türleri,Staphylococcus aureus, ennterococcus, Streptococcus türleri, Trichomonas, Candida türleri, değişik mantar soyları. Grampozitif bakterilere karşı genellikle etkilidir. Gramnegatif bakterilere karşı etkili olmadığı sanılmakla beraber, bir tüp çalışmasında Salmonella typhimurium’a karşı özgün olduğu bulunmuştur ve en az bir gazete haberinde Escherichia coli’ye karşı etkili olduğu bildirilmektedir.

Usnea Hakkında
Görünüşünden türetilmiş bir isim olan yaşlı adamın sakalı diye de yaygın olarak bilinen usnea bütün dünyada canlı veya ölü ağaçların üzerinde yetişir. Kuzey Amerika’da oldukça yaygındır ve bu yaygın mevcudiyeti ve güçlü bakteri öldürücü özellikleri dirençli bakterilerin tedavisinde önemli bir şifalı bitki yapar.

Usneanın boyutları küçük bir püskülden saçı andıran sarkan büyük kümelere kadar değişir. Küçük türlerde gri-yeşil ve sarkan büyük kümelerde hafif sarı-yeşil olabilir. Bu bitki birbirine geçmiş iki bitkiden oluşan simbiyotik bir bitkidir. İçte kalan bitki ıslatıldığında lastik bir bant gibi esneyen ince beyaz bir iplikçiktir. Dıştaki bitki şifalı bitkiye rengini verir ve içteki lastik benzeri bitkinin etrafında gelişir. Usneayı belirlemenin ayırıcı yöntemi onu ıslatmak ve esneyip esnemediğini görmek ve koptuğunda iç bitkinin ayırıcı beyaz ipliğini aramaktır. Bu iç bant güçlü bir bağışıklık uyarıcısıdır ve dış bitki kılıfı güçlü antibiyotik özellikler gösterir.

Genellikle gram-negatif bakterilere karşı etkisi olmayan usnea gram-pozitif bakterilere karşı güçlü antibiyotik etkinliğe sahiptir.20.000 ila 1:50.000’lik seyreltme oranlarında bile usneanın verem mikrobunun gelişimini tamamen durdurduğu görülmüştür,20.000lık seyreltme oranlarında Staphylococcus,Streptococcus ve Pneumonococcus organizmalarının gelişimini tamamen durdurmuştur. Aslında, bazı bakteri nesillerine karşı
penisilinden çok daha güçlü bir etki göstermiştir. Yirminci yüzyılın başlarında yapılan çalışmalar usnea yanında daha başka 52’den fazla likenin bakteri gelişimini engellediği gösterilmiştir.

Likenlerdeki bakterileri engelleyen birleşikler usnik asit,protoliçesterik asit, bazı orsinol türevleri ve pek çok (her zamanki gibi) belirlenememiş maddelerdir. Bunlardan bütün usnea türlerinde bulunan usnik asit en güçlüsüdür.

Usnea tüm dünyada geleneksel olarak deri enfeksiyonları, abseler, üst solunum yolları ve akciğer enfeksiyonları, vajinal enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonları için kullanılır.Sarımsak özsuyu veya güçlü sarımsak kaynatmasında ıslatılan liken, vücuttaki doku kaybına neden olan yaraların tedavisinin geleneksel yöntemlerinden biriydi.

Hazırlama ve Dozaj

Haricen tentür, yıkama veya toz olarak kullanılabilir. Dahilen çay, tentür, sprey veya şırınga olarak kullanılabilir.

Harici bakteriyel veya mantar hastalıkları: Toz olarak hastalık bölgesine gerekli sıklıkta bol bol serpin, impetigo hariç (derinin stafilakok veya streptokok enfeksiyonları) tentürü pamuk yardımı ile enfeksiyon bölgesine olduğu gibi veya % 50 seyreltilmiş olarak kullanın.

Dahili kullanımlar:
Tentür: % 50’lik alkol ile 1:5 oranında.

Not: Usnea ilk önce mekanik olarak öğütülmemiş ise alkolde kolayca çözünmez. Dış, yeşil kılıf toz haline gelecektir; içteki lif toz haline gelmeden kalacaktır ve az çok beyaz bir saç yumağı gibi görünecektir. Her ikiside birleşenlerini bir alkol-su karışımına vereceklerdir. Bir koruyucu olarak veya bağışıklığı uyarmak için günde 4 defaya kadar 30 ila 60 damla. Akut bakteriyel hastalıklar için, verem dahil günde 6 defaya kadar 1 çay kaşığı (5 ml).

Çay: Hastalık önlemek veya bağışıklığı uyarmak için; 200 ml sıcak suya 1 çay kaşığı bitki, 20 dakika demleyin; günde 3 defaya kadar 60 ila 200 ml.
Akut durumlarda:Günde 1 lt’ye kadar.
Burun spreyi: Burun spreyi şişesinde suya 10 damla olarak;soğuk algınlığı ve grip için gerektikçe kullanın.
Vajinal Enfeksiyonlar İçin Şırınga: 500 ml suya 15 ml 3 gün boyunca kalkınca ve yatarken günde 2 defa şırınga için.

Yan Etkileri ve Kullanılmayacağı Durumlar

Usnea tentürü sıklıkla ağız ve boğaz örtücü zarları için tahriş edicidir; kullanılmadan önce bir bardak suda (veya uygun herhangi bir sıvı) seyredilmelidir.
Hayvan testlerinde, usneanın birleşenlerinden biri olan usnik aşırı yüksek dozlarının hayvanlar için zehirli olduğunu göstermiştir, insan kullanımında hiçbir zehirlilik hali bildirilmemiştir. Usnea ağır metalleri de tehlike yaratacak boyutlarda emer. Bu özelikle uzak kuzey boylamlarında problem yaratır. Genelde dahilen alınan usnea ağır metallerin tehlike yaratacağı miktarları sağlamaktan uzaktır. Bu tür problemlerden kaçınmak için, usneayı yollar, fabrikalar ve kirli alanlardan en az 100 mt uzak olan bölgelerden hasat edin.

Usnea’nın Alternatifleri

Herhangi bir usnea türü, örtücü zar sistemleri için İzlanda yosunu (Cetraria islandica), sarımsak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ