Uveit, Iritis, Siklitis, Koroidit

Uveit, Iritis (iris iltihabı), Siklitis (Gözün Ön kısmında meydana gelen iltihap) Koroidit.

Uveit, uveanın iltihaplanma­sıdır. Uvea üç kısımdan oluşur: renkli iris, kirpiksi cisim ve damarkatmanı, göz akı ve ratina arasın­daki, süngerimsi katman. İrisi etkileyen uveite, iritis denir; merceği odaklayan kaslann iltiha­bına siklitis denir; ve damar katma­nının iltihabına koroidit denir.

Birçok kişide uveite neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Bununla beraber, bir otoimmün düzensizlikten dolayı oluşabilir. Herpes simplex ya da herpes zoster virüsünün iltihaba neden olması sonucunda da meydana gelebilir. Edinilmiş bağışıklık yetersizliği sendromu (AİDS) olan kişilerde, sitomegalovirüs iltihabı ile uveit oluşabilir.

konjonktiva

Semptomlar

Uveitin belirtileri, ışığa duyar­lılık, bulanık görme, ağrı ve gözde kızanklıktır. Bu belirtiler birden yoğunluk kazanır ve aylar boyu sürebilir. Koroiditte belirtilerin başlangıcı daha kademeli olur ve daha uzun sürebilir.
Eğer tedavi edilmez ise, uvea iltihabının çok ciddi neticeleri olabilir: Göz tansiyonu; katarakt  ve körlük… Belirtileriniz (semptomlarınızın) hızlı ilerleme göstermesi kritik olabilir.

Tedavi Seçenekleri

Uveit ve iritisin tedavisinde, ağn ve iltihaplanmayı azaltıcı kortikosteroid içeren merhem ve göz damlaları kullanılabilir. Göz bebeğini büyüten göz damlaları da kullanı­labilir; bu da, iltihaplı irisin hareket etmesini önler ve ağrının rahatlama­sını sağlar. Doktorunuz, göz tansi­yonu, katarakt ya da yeni damarlanmadan oluşacak herhangi bir rahat­sızlığı ayrı ayrı tedavi edecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ