Valvotomi, Kapak Onarımı ve Kapak Değiştirilmesi

Valvotomi Aortik stenozu ya da mitral stenozu olan kişilerde bazen, valvotomi olarak adlandırılan bir işlem gerçekleştirilir. Ucunda bir balon olan bir kateter, kasık ya da kolunuzdaki bir kan damanna sokulur. Balon, sert, sıkı kapakçığı birden açıp tıkanıklığın derecesini düşürebilir.

Bu teknik genellikle hemen bir rahatlama sağlar fakat kapakçık stenozu (daralması) birkaç ayda yeniden meydana gelebilir. Valvotominin iyi tarafı, açık kalp ameliyatı gerektirmemesidir. Valvotomi konsepti ve tekniği, daha çok anjiyoplastininkine benzer.

Cerrahi kapak oranını Kapak onarımı ya da değiştirilmesi, açık kalp ameliyatı gerektirir. Ameliyat, cerrahın kalp çalışmazken kalp dokusu üzerinde çalışabilmesi için kalbin geçici olarak durdurulmasını kapsar. Ameliyat esnasında vücut, bir kardiyopulmoner bypass makinesiyle desteklenir. Ameliyat esnasında ölüm riski, hangi kapakçıkların değiştirildiğine ve kaç kapakçığın ameliyat edilmesi gerektiğine bağlı olarak genellikle %1 ila %5 arasında değişir. Çok hasta olan ve acilen ameliyat edilmesi gereken kişilerin, ameliyat esnasında ölüm riski daha yüksektir.

Kapak onarımı ameliyatlarında vücudun kendi yapıları korunduğundan, yapay kapakçıklar takıldığında meydana gelen komplikasyonların gelişmesi riskiniz yoktur. Kalp onarımı, mitral yetmezliğin düzeltilmesinde başarıyla kullanılmaktadır. Kapak onarımının kapak değiştirilmesine tercih edilmesine rağmen, kapak onarımın kapak sorununun doğasına bağlı olarak her zaman gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Cerrahi kapak değiştirilmesi
Hastalıklı bir kapakçık değiştirildiğinde, kapak protezi sentetik bir maddeden yapılabilir (yapay kapak); bir domuzdan alınabilir (domuzların kalp kapakçıkları boyut ve şekil açısından insanlarınkine benzerdir) ya da kendi dokunuzdan yapılabilir. Hem dokudan hem de sentetik maddeden yapılan kapaklar, kalp odacıklarından normal kan akışının sağlanmasında eşit derecede iyidirler. Her bir tür kapağın avantajlar basitçe şu şekilde özetlenebilir:

Yapay kapaklar, değiştirilmeden daha uzun süre dayanır. Yapay kapağı olan çoğu kişi, hayatlannın sonuna kadar kapak değiştirilmesine gerek duymadan yaşayabilirler. Dokudan yapılmış kapakçığı olan kişilerin %50’sinin kapakçığının ise 15 yıl içinde değiştirilmesi gerekir

■ Dokudan yapılmış kapakçıkların kan pıhtısı yapma olasılığı yapay kapakçıklarınkinden daha azdır.

Yapak kapakçıkların kan pıhtısı oluşturma olasılığı daha yüksek olduğundan, yapay kapakçığı olan kişilerin kan inceltici kullanmaları gerekir. Ancak bu, ciddi kanama riskini arttırmaktadır.Yapak kapakçıklar daha uzun süre dayandığından ve yaşlı kişilerde (varfarin kullanan) kanama riski daha düşük olduğundan, 55 yaş altında olan kişilerde yapay kapakçıklar daha çok tercih edilir.

Çocuk doğurmayı planlayan kadınlara yapay kapakçıklar tavsiye edilmez çünkü gebelik esnasında varfarin kullanılamaz. Ancak, alternatif olarak daha yeni kan incelticiler kullanılabilir. Varfarinden kaynaklanan kanamanın 55 yaşından daha yaşlı kişilerde görülme olasılığı daha yüksek olduğundan, bu yaş grubu için dokudan yapılan kapakçıklar daha çok tercih edilir.

Tüm kapakçık türleri enfeksiyona (endokardit) açıktır. Bu nedenle, kapak proteziniz varsa, kan dolaşımınıza bakteri girmesi olası olan her durumda antibiyotik kullanmanız gerekir. Bu, dental (dişle ilgili) veya diğer tıbbi işlemler esnasında gerçekleşebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ