Variköz Ülserler ( Varis Yaraları )

Variköz ülserler; varis nedeniyle bacak damarlanndaki kan dolaşımı yetersiz kaldığında bacaklarda oluşan yüzeysel ülser­lerdir. Variköz ülserler, esasen yaşlıları etkiler ve bir kez oluştu mu yenileme eğilimi gösterirler. Ülserler, alt bacakta herhangi bir noktada görülebilmele-rine rağmen, genellikle bacağın iç kısmında ayak bileklerinin üzerinde görülürler. Sıvı salgılaya­bilirler ve kolayca enfekte olabilirler. Variköz ülserler; kırmızı olarak başlarlar ve sonra bir çürüğün (morartının) rengini alırlar. Ülserin ağzının çevresin­deki deri genellikle kaşıntı yapar ve pullanır.

vaskulit2

Variköz ülserleriniz varsa, doktorunuzu görünüz. Bacaklarınızdaki kan dolaşımına yardımcı olması için varis bandajı ya da varis çorabı önerebilir. Daha şiddetli ya da kronik durumlarda, doktorunuz ülseri (yarayı) düzenli olarak temizleyip sarmanızı öğütleyebilir.

Çok şiddetli variköz ülser vakalannda doktorunuz ülsere pansuman yapıp sarabilir ya da kısa dönemli bir yatak istirahatı tavsiye edebilir.Otururken ve yatarken ayağı­nızı havada tutarak nüksetme­leri (yinelemeleri) önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Aynca, uzun süre ayakta kalmaktan da kaçınınız. Yürüme, kan dolaşımına yardımcı olur. Şiddetli ve nükseden (yineleyen) durumlarda, varisleri almak için cerrahiye  gerek duyulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ