Veba Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

VEBA (Pestis)

Etkeni Yersinia (Pasteurella) pestis’tir. Gram negatif bir kokobasildir. Parelerden insanlara pirelerle taşınır. Kuluçka dönemi 2-5 gündür.

Klinik tablo: Hastalık gürültülü biçimde başlar. Ateş 39-40 °C yi bulur. Hasta çok belirgin bir toksemi tablosu içindedir. Sanki bir alkol entoksikasyonuna uğramış gibidir. Taşikardi, kusma, bitkinlik ve delirium vardır. Vak’ala-rın çoğunda kasık bölgesinde lenf bezleri paketi ve çevresinde ödem varlığı (bubon) dikkati çeker, süppüre ederek birkaç hafta içinde dışarı açılır. Toksemi nedeniyle kanamalar olur.

Profîlâksi: Epidemilerde veya endemik bölgelerde bulunanlar tetrasiklin ve streptomisin ile kemoprafilâksi yapabilirler. Formol ile öldürülmüş bakterilerden hazırlanmış aşısı vardır. Koruyucu etkisi sınırlıdır. 1 ay ara ile 2 defa 0,5 mi i.m., 6 ay sonra rapel doz olarak 0,2 mi yapılır.

Tedaviveba
Streptomisin en etkili antibiotik olarak veba tedavisinde önem taşır. Dozaj: Günde 2 g i.m. 2 defada verilir. 10 gün devam olunur. Bundan başka kloramfenikol (Synthomicetin) verilebilir. Dozaj: İlk 2 gün günde 4 g (4 defa 1 g), sonra günde 3 g ile 10 gün devam edilir. Tetrasiklin (Tetralet 500, Tetra) verilebilir. Dozaj: Günde 4 defa 1 g ile başlanır, üçüncü günden itibaren günlük doz günde 4 defa 750 mg a indirilir ve tedavi 10 gün sonra kesilir.

Bubon tedavisi: Bubon içine % 1 lik süblime solüsyonundan 1 mi zerkedilir ve ayni solüsyonla lokal pansuman yapılır. Tamamen süppüre olmuşsa ponksiyone edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ