Viral Enfeksiyonlarla Savaşma

1- Bir virüs, bir protein örtüsü içinde bulunan, bir genetik malzeme (nükleik asit) halkasıdır. Virüsler, bir hücrenin içine girene kadar yaşayamaz ve üreyemezler. B hücreleri, geçici olarak kanın içerisinde yüzen virüslerle (tıpkı B hücrelerinin bak­terilere yaptığı gibi) savaşan antikorlar üretirler.

Bazı virüsler, antikorlardan kaçabilir ve hücrelerin içerisine yerleşebilirler. Öldürücü (sitotoksik) T hücreleri, virüs bulaşmış hücrelere saldırırlar. Burada, bir virüs, dış yüzeyinde bulunan bir ya da birden fazla molekülü, hücrenin dış yüzeyinde bulunan çıkıntılara tuttura­rak (tıpkı anahtar deliğine giren anahtar gibi), kendini bir hücreye yapıştırır.

2- Kendini hücreye yapıştırdıktan sonra, virüs hücrenin içine çekilir

3- Virüs hücrenin içine girdikten sonra, protein örtüsünden kurtulur. Protein parçacıkları hücrenin yüzeyine doğru ilerler. Virüsün genetik malzemesi hücrenin içinde ya sabit kalır ya da ürer.

4- Yakında bulunan yardımcı T hücreleri, T hücrelerinin bölünüp çoğalmalarını ve bu hücreyle veya virüs bulaşmış başka hücrelerle savaşmak için yardım etmelerini sağlayan sinyaller gönderir.

5- Harekete geçmiş olan bir öldürücü T hücresi, virüs bulaşmış olan hücreyi, hücrede delikler açarak içindeki virüsle birlikte yok eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ