Bebeklerde Vital belirtiler ve ölçümler

Vücut tartısı, boy uzunluğu ve baş çevresi ölçümleri, düboıvitz yöntemi uygulanarak ges tasyon yaşı hesaplanması, bu muayenenin kapsamındadır.

Yenidoğan bir bebekte ısı rektal termometre ile ya da elektronik deri termometresi ile ölçül­meli ve vücut ısısı 36.5 37.0°c arasında tutulma­lıdır.

Miadında doğan bebeklerde ortalama tartı 3300 g, boy uzunluğu 50 cm, baş çevresi 35 cm dir. Normal miadında bebeklerde doğum tartısı 2500 4600 g arasında .değişebilir.

Yenidoğanm vücut ısısını düzenleyen meka­nizmalar yetersizdir. Isı kaybına eğilim vardır. Özellikle preterm ve gestasyon yaşma göre kü­çük yenidoğanlarda hipotermi daha kolaylıkla oluşur. Yenidoğan bebekte termoregülasyonda özellikle kahverengi yağ dokusu rol oynar. Skapulalar arası bölgede lokalize olan bu yağ doku­su özellikle ısı için kullanılır. Miktarı, derialtı yağ dokusu bakımından fakir olan ve düşük do­ğum tartılı bebeklerde azdır. Ayrıca bu grup be­bekte vücut yüzeyinin, vücut ağırlığına oranla fazla olması da ısı kaybını arttırarak negatif yön­de etki yapar.

Kalp atım hızı 120 160/dak arasında değişir. , solunum sayısı ilk 1 2 günde 60/dak kadar çı­kabilir, daha sonra 25 40/dak arasıdır.

Kan basıncı ölçülmesi yenidoğanda zordur. Bunun için kan basıncı ölçümünde doppler yön­temi olarak bilinen ultrasonik dalgaları alıp ile­ticiye geçirmek ilkesine dayanan cihazlardan yararlanılır.

Yenidoğanda muayene büyük bir sabır ve yumuşaklık ister. Çocuğun ağlamasına yol aça­bilecek işlemler sona bırakılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ