Vulva kanseri

Vulva kanseri, iç ve dış dudaklar, venüs tepesi, vajinal delik, klitoris ve idrar yolu deliği dahil, vulvanın herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Küçük bir kitle ya da yara ile başlayabilir. Vulvada melanomlar da oluşmasına rağmen, vulvar kanserlerinin çoğu, yassı hücreli deri kanserleridir.

SEMPTOMLAR
Bu tür belirtiler kanserden daha çok, basit vajinal enfeksiyonlar ve diğer çok ciddi olmayan rahatsızlıklardan kaynaklansalar da, vulva kanserinin en yaygın belirtisi, vulvanın herhangi bir yerinde yoğun kaşıntı ve yangılı ağrıdır. Daha da ilerlemiş, invaziv evrede, büyük bir kitle fark edebilir veya vajinal akıntınız ya da kanamanız olur. Melanomlar çoğunlukla büyük ya da dış dudaklarda bulunan siyah ya da kahverengi kabarık bölgelerdir.


TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Doktorunuz, kanser hücrelerini mikroskop altında incelemek üzere etkilenmiş bölgeden doku örneği alacaktır. Sadece bir bölgeye hapsolmuş olduğunda kanseri tedavi etme olasılığı çok yüksektir. Etkilenmiş bölgeye bir antikanser ilacı doğrudan uygulanabilir ya da kısmi bir vulvektomi yapılarak yalnızca deri üzerindeki kanser ve altındaki dokuların bir kısmı çıkarılabilir. Bu tedaviler, mümkün olduğunca çok dokuyu ve cinsel fonksiyonu korurken, kanseri de çıkarır.

Kanser, çevredeki dokuya ya da organlara da yayılmışsa, tam vulvektomi yapılır. Etkilenmiş vulva dokusunun tümü ve her lenf bezi çıkarılır. Cerrahınız, üretra ya da idrar yolunu, vajina ve klitorisi ise mümkün olduğu kadar koruyacaktır.Ameliyattan sonra, lenf bezlerine yayılmış tümörü yok etmek üzere radyasyon tedavisi uygulanır.

Diğer organlara da yayılmış daha büyük tümörler ya da kanserler için, ameliyat öncesinde tümörün boyutunu küçültmeye yardımcı olması ve böylece de daha dar kapsamlı bir ameliyata olanak sağlaması açısından, radyasyon tedavisi ve kemoterapi birleşiminden oluşan bir tedavi uygulanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ