Çocuklarda Yapay beslenme

Hiç anne sütü almayan bebeklerde uygula­nan beslenme  rejimidir.  Annede veya çocukta Anne sütünün verilmesini engelleyen nadir bo­zukluklar ile ailenin çeşitli nedenlerle doğal bes­lenmeyi kesinlikle istememesi, doğar doğmaz ya­pay beslenme başlatılmasını gerektiren durum­lardır. Bundan daha sık olarak yapay beslen­meye götüren neden, karışık beslenen çocukta anne sütü salgısının giderek azalması ve emzir , menin tamamiyle bırakılmasıdır.

Yapay beslenme uygulamasında ilkeler, karı­şık beslenmedeki gibidir. Kullanılacak en uygun besin, bileşimi anne sütüne benzer şekle getiril­miş süt formülleridir. Bu formüllerin verilemediği durumlarda kaynatma, sulandırma ve şeker ilâvesi ile bileşimi değişti­rilmiş  inek sütü verilir.

Verilecek miktarlar çocuğun isteğine göre değişir. Normal miadında doğmuş bebeklerin ge­nellikle doğumdan sonra ilk gün aldıkları miktar, bir öğünde 5 ml/kg dır. İkinci gün bu miktar yaklaşık 10 ml/kg, üçüncü gün 15 ml/kg dır. Bundan sonra miktar hızla artarak 2 haftalıkta günlük miktar 150 190 ml/kg ı bulur (100 130 kcal/kg).

Sağlıklı bebeklerde günlük öğün sayısı ve öğün aralıkları çocuğun isteğine bırakılır.

Günlük besin gereksiniminin bir çocuktan diğerine farklılıklar gösterebileceği unutulmama­lıdır. Bu nedenle, bazı çocuklar hesaplanan mik­tarlardan az, diğerleri ise fazla yemek isterler. Bu durumda çocuğun isteğine uyulmalı ve mik­tarlar azaltılmalı veya arttırılmalıdır.

Bir öğünde alınan miktar

Uygun şekilde yapılmak koşulu ile yapay beslenen çocuk, anne sütü alan çocuk kadar iyi bir büyüme gelişme gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ