YASEMİN ÇİÇEĞİ

(Floş Jasmini)

Jasminum officinale L. (Beyaz yasemin) (Ole-aceae) (Adi yasemin) türünün çiçekleridir. Bu tür yapraklan karşılıklı ve 5-9 yaprakçıkh, çiçekleri beyaz renkli ve kuvvetli kokulu olan tırmanıcı bir bitkidir (Resim: 45). Vatanı Batı Asya olmakla beraber Akdeniz bölgesi ülkelerinde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Çiçekleri uçucu yağ taşır. Bu yağda jasmon, linalol, geraniol ve bilhassa benzil asetat (% 45-75) bulunmaktadır. Uçucu yağ bilhassa parfümeri endüstrisinde kullanılır. Çiçeklerinden hazırlanan infusyon (% 5) dahilen göğüs yumuşatıcı, sinir yatıştırıcı ve kabız olarak kullanılmaktadır. Çiçekler koku vermek için çaya da katılmaktadır.

Sigara içmekte kullanılan yasemin ağızlıklar bû türün dallarından yapılmaktadır. Yasemin ağızlık yapmakta kullanılan dallar Çoruh nehri vadisindeki bazı köylerde (Artvin yakınındaki Fıstıklı köyü) elde edilmektedir,

Osmanlı döneminde İstanbul bahçelerinde bol miktarda yetiştirilir ve çiçeklerinin 6 hafta zeytin yağı içinde tutulması ile elde edilen karışım, haricen sinir ağrılarına karşı friksiyon şeklinde, kullanılırdı.

Diğer isimler: Türk yasemini.

/. grandi/lorum L. (İtalyan yasemini): Vatanı Hindistan dağları olan bir türdür. Çiçekte kalİks parçalarının kaüks tübünün İki misli uzunlukta olması ile yukarıdaki türden ayrılabilir. Memle

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ