Yaşlı İnsan Hipotermi

Hipotermi, 37Q C olan normal vücut ısısının 35s C’nin akma düşmesi durumu olarak tanımlanır. Soğuğa maruz kalan her insanın hipotermi geçirme riski vardır ama yaşlıların ise buna hiç direnci yoktur.

cpr

Yaşlanmayla birlikte, vücut soğuğa maruz kaldığında sabit vücut ısısını gittikçe daha da fazla koruyamaz hale gelir. Ayrıca, vücut ısısındaki düşüşü algılayan mekanizma yaşlanmayla birlikte daha az duyarlı hale gelir ve yaşlı bir insanın soğuğa karşı tepkisini yavaşlatır.

Yaşlı bir insanın hipotermi geçirmesi için aşırı soğuğa maruz kalması gerekmez. Yaşlı insanın hafif soğuk bir ortamda bulunması bile bunun için yeterli olabi­lecektir. Hipoterminin ilk belirtileri uyuşukluk, halsizlik ve kanın bölge­sinin üst kısmının soğuk olmasıdır. Bu belirtilerin ardından da hissizlik, koma ve nihayet ölüm gelir.

Hipotermi, öncelikle hayati önem taşıyan iç organlara kan gitmesini sağlayacak şekilde, vücudu yavaş yavaş ısıtmak suretiyle tedavi edilir. En basit teknik, hastanın sıcak hava solumasını sağlamaktır. Son derecede acil durumlarda, kan bir makine ile ısıtılarak kan dolaşımı dışarıda yaptırılır ve ardından tekrar vücuda verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ