Yaşlı İnsanlarda Kabızlık

Kabızlık bağırsaklarınızı çalış­tırmakta ve sert ve kuru dışkıyı atmakta zorlanmak ya da bitmemiş dışkılama hissine sahip olmaktır. Çoğu yaşlının bağırsaklarım her gün boşaltmasına rağmen, üçte biri de kabız olduklarını belirtir. Normal dışkılama için belir­lenmiş bir zaman dilimi yoktur. Sağlıklı yaşlılar günde en fazla üç kez ya da haftada en az iki kez tuvaletini yapabilir.

kabizlik

Önemli olan normal işleyişinizde bir değişiklik olup olmamasıdır. Eğer normal düzeninizde herhangi bir değişiklik olur ve devam ederse, bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekir. Kabızlığın tedavisinde, daha fazla meyve ve sebze yiyerek ve pisilyum ya da metilselilöz (herhangi bir eczaneden reçetesiz olarak alınabilir) kullanarak lif miktarını artırmak yer almaktadır.

Yaşlı yetişkinlerin günde sekiz bardak sıvı tüketmesi genellikle iyi bir fikirdir. Ancak, kalp yetmez­liği ya da idrar kaçırma ya da diğer idrar yolu anormalliği olan yaşlıların, kabız-lığı gidermek için çok miktarda sıvı tüketmekten kaçınmaları gerekmek­tedir. Gençlerde bu iyi bir alışkanlık olmasına rağmen, kalp ve idrar sorunlarını komplike edebilir.
Bir öğün yedikten sonra, özellikle de kahvaltıdan yaklaşık 6 dakika sonra tuvaletinizi yapmaya çalışın. Bir öğünün hemen sonrası, , bağırsakların atıkları vücuttan atmak için en aktif olduğu zamandır. Ayrıca, kısa yürüyüşler (birkaç cadde boyu) böyle çoğun­lukla dışkılamayı tetikler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ