Yaşlı Sağlığı

İnsanoğlu, cinsel üretkenlik çağı geçtikten on yıllar sonra da yaşadığı bilinen tek türdür. Diğer canlılar ise hâlâ verimli oldukları dönemdeyken ya yırtıcılara, ya da hastalıklara yenik düşmektedir.
20. yüzyılda gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların ortalama ömrü, yaklaşık 50 yaşından 80 yaşma çıkarak % 60 oranında artmıştır. Sonuç olarak, artık yaşlanmanın getirdiği özel sağlık problemleri araştırılmaktadır.
Bildiğimiz gibi yaşlanmanın t doğal bir sonucu olarak başlıca organ sistemlerimizde bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Aşağıda yaşlandıkça hepimizin geçireceği yaşlılığa özgü bazı değişiklikler ele alınmaktadır:
Cilt Kırışıklıklar, uçuklar ve direnç-sizlik yaşlanmaktan çok, güneşe maruz kalmaktan kaynaklanır.

bn265072

Sinir sistemi Beyin hücrelerinin ölmesi ve sinir taşıyıcısı (nörotransmiter) üretiminin gerilemesi, tepki­lerde yavaşlama ve tat alma ve işitme gibi duyu algılarının keskin­liğinin azalmasıyla sonuçlanır, ama etkisi önemsiz düzeydedir.

Kardiyovasküler sistem Kas hücrelerinin yerini sıkar dokusu aldığından, kalp hafif büyür. Kalbin büyümesiyle de kalp fonksiyo­nundaki etkililik biraz azalır. Öte yandan, bir kalp hastalığı mevcut değilse, kalp fonksiyonlan çok yaşlı insanlarda bile çok iyi durumdadır.

Solunum sistemi Akciğerler esnekliğini biraz yitirir, daha az havayla dolabilir ya da hava tamamen verilemeyebilir ve öksürme refleksine etkin bir şekilde cevap veremez. Bu da yaşlılan, akciğer enfeksiyonlarına karşı daha korunmasız hale getirir.

Kas sistemi Kemik erimesi ya da osteoporoz adı verilen kemik dokusunun kaybı ilerler. Kas gücü ve yoğunluğu azalır. Güçlen­dirme egzersizleri/ Strength Trainin her iki durumu da düzeltmeye yardımcı olur.

Sindirim sistemi Sindirim enzim­lerinin miktarı azalır, bu durum da vücut tarafından çok az vitamin ve besin emilir.

Bağışıklık sistemi Bağışıklık siste­minin en önemli hücreleri, özellikle de T hücreleri etkin­liği azalmış olarak çakşır.

Üreme sistemi Menopoz döneminde kadınların yumur­talıkları estrojen ve progesteron üretimini durdurur, bu da doğur­ganlık yetisinin yitirilmesine neden olur. Ancak, adrenal bezler ve yağ hücreleri bir miktar (her kadında farklı miktarlarda) estrojen üretmeye devam eder. Erkeklerin de testosteron hormonu 65 ila 70 yaşından sonra sabit bir şekilde azalır (ancak erkekler ereksiyon olabilir, bir miktar sperm üretebilir ve çocuk sahibi olabilir).

İdrar sistemi Böbreklere giden kanın azalması, böbreklerin kandaki atık maddeleri ayıklayıp idrar oluşturma yeteneğini zayıflatır. Çoğu insanda böbreklerdeki bu hafif zayıflama ciddi hiçbir yan yetki yaratmaz. Çoğu insan yaşlandığı zaman daha sık idrara çıkma ihtiyacı duyar. Geceleyin bir veya iki kere tuvalete gitmek de buna dahildir. Ayrıca idrar yapma isteği daha ani olur. İdrar sızdırma ise yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir.

Hormonal sistem Yaşlanmayla birlikte pek çok hormonun üretimi biraz azalır. Üreme organlarının dışında, diğerlerinin vücut üzerine bilinen önemli etkileri yoktur. Yine de, bilim göreceli olarak bu konu hakkında çok az bilgiye sahiptir.

Her vücut sistemi kendi zaman dilimine göre yaşlanır ve bu zaman dilimleri insandan insana çarpıcı bir biçimde farklılık gösterir. Yaşlanma vücudunuzda kaçınılmaz çanları çalmaya başlasa da, birkaç önemli önleyici tedbir alarak süreci yavaşlatabilirsiniz. Bu önlemler şöyle sıralanabilir: güneşe maruz kalmaktan kaçınmak, sigara içmemek, alkol tüketimi­nizi sınırlamak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve erken fark edilebilecek hastalıklar için tarama testleri yaptırmak.

Pek çok yaşlı insan sağlık durumunun iyi olmamasının yaşlanmanın bir parçası olduğunu düşünür. Ama bu doğru değildir. Yanılgıya düşerek bunun doğru olduğuna inanmak, hastalığın belirtilerinin gözünüzden kaçma­sına yol açabilir. Vakaların en az yansında, yaşlılar önemli belirtiler çok olumlu bir şekilde tedavi edilebilecek hastalıkların belirtileri
hakkında doktorlarıyla konuş­mazlar. Kendi kendinize teşhis koymamanız gerekir. Doktorunuz sorununuzu çözmek için size yardım edebilir ve sizi endişe­lendiren belirtileri tedavi edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ