Yaşlılarda Depresyon

Depresyon, hem fiziksel hem de zihinsel olarak güçsüzleştiren bir hastalıktır ve yüksek intihar riski taşır. “Hüzünlü” olmanın da ötesinde depresyona giren insanlar iş yapamaz duruma gelir, yaşamaktan hiçbir zevk almazlar » ve genellikle kişisel ya da iş ilişki­lerini yürütemezler.

Depresyonun diğer belirti­leri, uyku bozukluğu (çok fazla ya da çok az uyumak), ilgisizlik, suçluluk, uyuşukluk, konsant­rasyon yitimi ve iştah bozukluğu (çok fazla ya da çok az yemek) olarak sıralanabilir.

yaslilik_depresyon.file.33218

Yaşlılar arasında da depresyon en az gençlerdeki kadar yaygındır. Hastaneye ya da bakimevine yatırılmış yaşlılar arasında depresyon hat safhada görülür. Bunamış yaşlıların %40’ı bir anlamda depresyon geçirmiştir. Yaşlılarda depresyonu farkına varmak ya da tanı koymak zor olabilmekte ve genellikle başka bir hastalıkla karıştırılmakta ya da yaşlanmanın doğal bir parçası sayıl­maktadır.

Aşın faal ya da normalin altında çalışan tiroit, yetersiz beslenme, kronik ağrı ya da bir hastalığın kötüleşmesi gibi sağlık sorunlar ve yalnızlık da depresyona katkıda bulunabilir. Depresyon tedavi edilebilir bir hastalıktır, bu nedenle doktorunuza başvurun. Sevdiklerinizin ölmesinden dolayı duyduğunuz terk edilmişlik duygusu ise ayrı bir durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ