Yatak Yaralarını Önleme Ve Tedavi Etme

Yatak yaralarının (bası ülseri ya da dekübit ülseri adı da verilir) en çok oluştuğu bölgeler kalçalar, topuklar, dizler, kürek kemik­leri, dirsekler ve bel kemiğidir bunların hepsi yatağa değdikleri noktada vücut ağırlığını çekmek zorunda kalan kemikli çıkıntılandır. Yatalak ya da tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan birinin bakımım üstlendiyseniz, yatak yaralanmn oluşmasını önlemek için önlem almanız gerekir.

2

Sık sık egzersiz yapmak çok önemlidir ve yatalak bir insan için mümkündür. Yaşlılarda yatak yaralan genellikle oluşur, çünkü kişi hareket etmediği için kan dolaşımı olmaz. Böyle birinin doktorundan ya da hemşiresinden kan dolaşımım harekete geçiren izometrik ve germe egzersizleri hakkında bilgi alın.

Hastanın kollarım ve bacak­larını olabildiğince çok hareket ettirerek pozisyonunu 2 saatte bir değiştirin. Hastanın topuklarını, dirseklerini ve kollarını yükseltmek ve poposu, kalçalan ve dizleri üzerindeki baskıyı azaltmak için bolca yastık kullanın. Nem, yatak yaralarının oluşma olasılığım artırır. Bu yüzden hastanın cildini temiz ve kuru tuttuğunuzdan emin olun. İdrar kaçırmayı kontrol atında tutmak çok önemlidir, çünkü idrar ve dışkı cildi aşırı derecede tahriş eder.

Yatak şiltesinin üzerine yerleş­tirilen bir tümsekli köpük yatağı, hastayı daha rahat ettirebilir ama yatak yarası oluşma riskim azalt­tığına dair bir bilgi henüz ortaya çıkarılmamıştır. Koyun derisinden yapılmış pedler ve galoşlar, dirsekler, topuklar ve ülser oluştur­maya eğilimli diğer bölgelerdeki baskıyı azaltır. Cildin bozulmasını önlemek için yüksek protein diyeti uygulamak faydalı olur.

Ciltte kızarık, iltihaplı bölgeler olup olmadığına dikkat edin. Bunlar yatak yaralarının ilk işaret­leridir. Eğer tedavi edilmezse kızarık, iltihaplı bölgeler moraracak ve cüdi bozacaktır. Oluşan açık yara enfekte olmaya başlayabilir. Yatak yaraları çok yavaş iyileşir ve hayati tehlike yaratabilir. Ciltte su toplamış bölgeler ya da bastırdığı­nızda beyazlaşmayan kızarıklıklar gibi yatak yaralarının ilk işaretlerine rastlarsanız, derhal doktoru arayın.

Yatak yaraları çoğunlukla bir hemşire tarafından uygulanan özel pansumanlarla tedavi edilebilir. Enfeksiyonla mücadelede antibi­yotikler de gerekebilir. Yaraların şiddetine bağlı olarak, ilaç hap şeklinde alınabilir, doğrudan yaralara uygulanabilir ya da damar içine enjekte edilebilir.

Yatak yarası oluştuğunda, etkilenmiş bölgenin baskısından kurtarmak için hastayı dikkatli bir şekilde yatırmak gerekir. Hava basınçlı yatakların, yatak yarala­nın iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir ama bu yataklar hem çok pahalıdır hem de çok ciddi yatak yaralan olan insanlar için en çok hastanelerde kullanılmaktadır. Reçetesiz olarak satılan E vitamini ve çinko ilaveleri, yatak yarala­rın iyileşmesine katkıda buluna­bilmektedir. Genellikle sıvı besin takviyesi şeklinde olan protein takviyesi, iyileşme sağlayabilmek açısından gerekli olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ