Bebeklerde kafatası fraktürleri

Yenidoğanda kemiklerin yumuşak ve kra nial sütürlerin açık olması sonucu kafatası es­nektir. Bu nedenle önemli bir patoloji olmadan da yenidoğamn kafatasında şekil bozuklukları görülebilir. İntrauterin dönemde kafanın sakru mun promontoriumuna basısı sonucu kafatası kırıkları oluşabilir. Çok nadir olarak anne kar­nına ya da pelvise travma ve uterus kontraksi yonlarınm zorlaması sonucu da intrauterin ka­fatası kırıkları bildirilmiştir.

Yenidoğanda kafatası kırıkları genellikle parietal veya frontal kemiklerde ve lineer tipte­dir. Cephalhematom ile birlikte görülebilir. Basit lineer fraktürler ancak röntgen filminde farkedi . Len selim lezyonlardır, tedaviye gerek yoktur.

Depresyon fraktürleri başın pelvise dayan­ması ya da forseps uygulanması sonucu oluşa­bilir. Genellikle parietal kemiklerin içe doğru çökmesi şeklindedir. Kemiğin devamlılığı genel­likle bozulmaz, bazen çökmüş kısmın kenarında kısa bir kırık olabilir. Depresyon fraktürleri en iyi anteroposterior veya posteroanterior filmler­de görülür. Bu tip kırıklar cerrahi tedaviyi ge­rektirir. Düzeltilmeyen depresyon kırıklarının epileptik bir fokus oluşturma tehlikesi vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ