Bebebeklerde Geçici Taşipnesi

Bu hastalık için solunum güçlüğü sendromu tip ıı, persistan postnatal pulmoner ödem, fetal akciğer sıvısı retansiyonu terimleri de kullanı­lır. Klinik tablo hyalin membran hastalığına ben­zerlik gösterir. Preterm doğanlarda, makat do­ğumlarında, asfiktik yenidoğanlarda ve erkekler­de daha sıktır. Yenidoğanm geçici taşipnesinde patogenez alveol içi sıvının geç emilimidir. Am­nios sıvısının fetal akciğere geçişini arttıran ve sol atrium basıncının artmasına yol açan durum­lar geçici taşipnede primer nedenleri oluşturur. Bu nedenlerin başında asfiksi ve hipoksi gelir.

Karakteristik bulgu doğumdan kısa bir süre sonra solunum sayısının 60 160/dak düzeylerin­de artmasıdır. Siyanoz belirgin değildir. Çok az vakada oksijen verme gereği duyulur. Bronşiyal railer alınmaz, sesli solunum ve interkostal çe­kilmeler minimaldir. Vakaların birçoğunda ödem ve hipoproteinemi vardır.

Ph ve pc02 düzeyleri normal sınırlar içinde­dir. Akciğer filmindeki aerasyonda artma görü­nümü, mekonyum aspirasyonu ve hyalin mem­bran hastalığı ile çok karışır. Ayırıcı tanıda pnömomediastinum, pnömotoraks, konjes tif kalp yetersizliği, bakteriyel veya viral pnö moni de düşünülmelidir. Genellikle tedavi gerek­mez. Klinik bulgular birkaç gün içinde süratle düzelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ