Ying ve Yang

“Traktör” (yang) ve “göl” (yin) erkeğin ve kadının enerji alanlarıdır. Burada zıtlıklardan söz ediyoruz: Er­kek sıcak olduğunda, kadın soğuk; kadın sıcak olduğunda ise erkek so­ğuk olur, bu nedenle gerçek bir ileti­şim sorununuz var. Siz çok sıcak ol­duğunuzda, iletişim kurmaya çalıştı­ğınız kişi soğuk olur. Erkekler ve ka­dınlar farklı türde enerji molekülerliğine sahiptirler. Kendi enerji alanını­za ve bunun çevrenizdeki insanlarla, özellikle de karşı cinsin enerji alanıyla nasıl etkileştiğine dair net birciliğiniz olmadığı sürece iletişim kurmak oldukça zordur. Bu bilgiyi kazanmak herhangi bir ilişkinin anahtarı olan iletişimin yolunu açar.

“Traktör ve göl” bu farklılıktan kastettiğimiz şeyi örnekliyor. Bir traktörü bir göle sürdüğünüzde, saplanıp kalırsınız. Peki, traktör gölle mücadele etmeye çalışırsa ne olur? Daha da derinlere batar. Kim daha güçlü, traktör mü, göl mü? Açıkçası, göl daha güçlüdür. Yalnızca ken­di enerjisine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda traktörün harcadığı bütün enerjiyi de emer. Bu durumda, traktör aktif enerji, göl de pasif enerjidir.

Göl yin enerjisi ya da kadının enerjisi, traktör ise yang, yani erkek enerjisidir. Dolayısıyla, kadın her yönden erkekten fazlasıyla üs­tündür: fiziksel, duygusal, psikolojik ve ruhsal olarak. Fiziksel olarak, belden aşağıya, bir kadın bir erkekten fazlasıyla üstündür. Bir erkeğin güçten düştüğü noktada, daha uzun yaşar ve daha kısa bedeninde daha güçlüdür.

Kadın acıya ve fiziksel güçlüklere dayanma konusunda da erkeği geride bırakır. Kadının bedeni yapısal olarak erkeğin bedeninden çok üstün­dür. Duygusal olarak, kendi duygularıyla daha çok uğraşır ve duygusal merkezinde daha güçlü bir kapasiteye sahiptir. Psikolojik olarak, tele­pati ve durugörü yoluyla kendi iç benliğine ulaşır ve uyum sağlar. Bir kadın, fiziksel yapısı sayesinde bu bağlantıyı bir erkeğe göre daha ra­hat yapabilir. Cinsel organları bedenin içinde olduğu için, bir kadın kendi iç dünyasına ulaşma eğilimindeyken, bir erkeğin cinsel organla­rı bedenin dışındadır, bu da onu daha dışarıya yönelimli kılar. Bir ka­dın kendisiyle içsel bağı ve toprak merkezi, doğayla olan bağı ve bil­gisi yüzünden, bir erkeğe göre ruhsal olarak daha uyumludur.

“Traktör ve göl” sözündeki başlıca mesaj, gölün traktöre kendini bırakma yeteneğidir; ayrıca, Tao’nun yolu da kendini bırakmaktır, çün­kü Tao dişildir. Bunu her açıdan görebilirsiniz. Bir şeyin üstesinden gelmeye her çalıştığınızda onun enerjisine kendinizi bırakır, onun enerjisini kendi yararınız ve iyiliğiniz için kullanırsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ