ZAKKUM YAPRAĞI

(La. Folium Nerii, F. Oleandri, Al. Olean-derblaetter, Fr. Feuille d’oleandre, İn. Oleander leaf)

. Nerium oleander L. (Apocynaceae) türünün taze veya kurutulmuş yapraklandır. Bu tür Akdeniz bölgesi ülkeleri ile Türkiyede, sulak yerlerde, yabani olarak yetiştiği gibi süs bitkisi olarak park ve bahçelerde de yetiştirilir. Pembe çiçekli, kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaççıktır (Resim: 57).

Dış görünüş: 10-15 cm uzunluk ve 2-3 cm genişlikte, mızrak biçiminde, derimsi, üst yüzü koyu, alt yüzü ise açık yeşil renklidir. Kokusuz ve keskin lezzetlidir.

Bileşim:GIikozitler (oleandrin) taşımaktadır.

Etki ve kullanılış: Dahilen idrar arttırıcı ve kalp kuvvetlendirici etkisi vardır. Tıbbi miktarın üzerinde alındığı zaman kalp yetmezliği, kusma ve ishal ile kendini gösteren ağır zehirlenmeler yapar. Tehlikeli bir drogdur. Dahilen ancak hekim kontrolü altında kullanılabilir. Haricen zeytin yağındaki mase-rasyonu vücut parazitlerine (bilhassa uyuz parazitine) karşı kullanılır.

Kullanılış şekli: Haricen zeytin yağındaki mase-

rasyonu cilde sürülür. 10 gr kaba toz edilmiş yaprak 100 gr zeytin yağı içinde bir hafta bırakılır. Sonra bezden süzülür ve sıvı kısım vücut parazitlerine karşı kullanılır.

Toksikolojik etki: Bütün bitki zehirlidir. Zehirlenme mide ve barsak bozuklukları, solunum güçlüğü ve nabız yavaşlaması gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Kalp yetmezliği ölüme sebep olur. Bir gram kuru yaprak insanlarda tehlikeli zehirlenmeler yapar. Zehirlilik kurutma ve kaynatma ile ortadan kalkmaz. Dal ve yaprakların suya konulması sonucu etkili maddeler suya da geçer ve bu suyun içilmesi zehirlenmelere sebep olur. Bu bitkiyi yiyerek Ölmüş olan hayvanların etleri de zehirlidir.

Diğer isimler: Ağıçiçeği, Kan ağ. (Muğla), Zıkkım ağ.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ