Zatürree Türleri

Doktorlar zatürreeyi üç ana kategoriye ayırırlar: Toplulukta edinilen zatürree, hastanede edinilen zatürree, aspirasyon pnömanisi.Toplulukta edinilen zatürree Birçok zatürree bu sınıfa dahildir. Yani mikroorganizma, ev ya da işyeri gibi bir ortamda kapılır.

Toplulukta edinilen zatürree, bronşit veya zatürree olan biri öksürdüğü ve sizin de öksürülen havayı (ve enfekte olmuş organizmaları içeren damlacıkları) soluduğunuz zaman bulaşır.

En bilinen sebepler: Streptokok Zatürree, Mikoplazma Zatürree, Haemofil griptir.

Hastanede edinilen zatürree Hastanede bulunanlar, hastane çevresinde bulunma eğilimi olan bakterilerden etkilenerek, hastanede edinilen zatürreeye yakalanabilirler. Sebep olan en bilinen bakteriler, stafilokok aureus, psödomona aeruginosa ve gram-negatif bakterilerdir.Hastanede edinilen zatürree, bir öncekinden daha ciddi olma eğilimin­dedir zira hastane bakterileri farklı antibiyotiklere karşı çok daha fazla dayanıklıdırlar. Bu sınıf zatürree, hastanede edinilen herhangi bir durum sebebiyle zayıflamış kişilerin hayatlarını tehdit eder. Aspirasyon Pnömonisi Aspirasyon pnömonisi diş çatlaklarından veya kusmuktan solunan maddeler tarafından bulaşır. Maddeler nefes borusuna ve akciğere iner.

Aspirasyon pnömonisi, alkol veya başka bir madde bağımlılığından dolayı bilinç bozukluğu yaşıyan kişilerde, akıl bozukluğu olanlarda, genel anestezi alan kişilerde görülür. Ayrıca, yutkunmayı kolaylaştıran kaslarında sorun olan kişilerde, sinir sistemi bozukluğu ya da bir darbe sonrasında oluşur. Zarar gören akciğerin, solunan bakterilerle başa çıkması daha zor olur. Mideden gelen asidin solunması da kimyasal hasara yol açar.

Aspirasyon pnömonisi antibiyotiklerle kolayca kontrol altına alına­bilir; tedavi edilmezse, hayatı tehdit eden daha tehlikeli bir hastalığa dönüşebilir. Aspirasyon pnömoniniz varsa, doktorunuz yutma refleksle­rinizi kontrol etmeye yönelik tahliller yapacaktır ve bu yolla aspirasyon pnömonisinin ileri safhalarına geçmesini önleyip, başka sorunlar varsa, teşhis ve tedavi edilmesini sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ