ZERAVENT KÖKÜ

(Radix Aristolochiae)

Bu isim altında bazı Aristoîochia (Aristolochi aceae) türlerinin kurutulmuş rizomîan kabul edilmektedir. Bu türler çok yıllık, otsu veya çalı biçiminde ve tırmanıcı bitkilerdir. Toprak altı kısmı kü-remsi, uzunca oval veya silindir biçimindedir. Yapraklar genellikle kalp biçiminde, saplı veya sapsızdır. Çiçekler zigomorf (pipo biçiminde), değişik büyüklükte ve renktedir. Türkiyede 25 kadar tür yetiştiği bilinmektedir.

Tedavi kitaplarında genellikle aşağıdaki 3 türden elde edilen rizomlar kayıtlıdır (1). 

A. clematitis L.: Kökler silindir biçiminde, yapraklar saplı, Türkiyede Kuzey Anadolu bölgesinde yetişir.

A. longa L.: Rizom uzunca oval, yapraklar saplı, Türkiyede bulunmayan bir Avrupa bitkisidir.

A. rotunda L.: Rizom küremsi biçimli, yapraklar hemen hemen sapsız, Türkiyenin yalnız Trakya bölgesinde (Edirne, Tekirdağ) bulunmaktadır.

Rizomlar tanen, şekerler, uçucu yağ, rezin, aris-tolohik asit ve az miktarda alkaloit taşımaktadır.

Zeravent kökü, Dioscörides döneminden beri, âdet getirici, idrar arttırıcı, müshil ve romatizma ağrılarını azaltıcı etkilerinden ötürü tedavi alanında kullanılmaktadır.

Dahilen infusyon (% 1-2), bal ile tadlandırıldık-tan sonra, günde 2-3 bardak içilir. Kök ince toz edildikten sonra bal ile macun haline getirilerek de alınabilir. Günde alınacak miktar 4-8 gr arasındadır.

Haricen cerahatli yaralar, ekzema ve buna benzer deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Eller ve bacaklarda meydana gelen ekzema ve diğer al-lerjik deri hastalıklarının tedavisi için, hasta kısımlar % 10 oranında hazırlanmış zeravent deköksiyo-nunda 10-20 dakika tutulur ve yaralı yerler aynı de-koksiyona batırılmış tülbent ile sarılır. :

Diğer isimler: Adi zeravent (Radix Aristolochiae longae vulgaris, Rhizoma Clematidis), Uzun zeravent (R. Aristolochiae longae), Yuvarlak zeravent (R. Aristolochiae rotundae).

Bitkilere veriîen isimler: Kabakulakotu, Kurtluca, Loğusaotu, Pipoçiçeği, Zeravendotü (Arapça-dan), Karaasma (A. clematitis için).

Eskiden bu drog yerine Corydalis buîbosa (L.) DC. (Syn: C. cava (L.) Schweigg. et Koerte) (Radix Aristolochiae cavae) ve Cyciamen türlerinin yumruları (Tubera Cyclaminis) da kullanılırdı (2).

A. serpentaria L. veya A. reticulata Nutt. türle* rinin kökleri eskiden “Engerek kökü, Yılan kökü” (Rhizoma Serpentariae) ismi altında kuvvet verici, iştah açıcı ve uyarıcı olarak kullanılırdı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ