Zihinsel Gerilik

Zihinsel gerilik zekanın ortalamanın altında olmasıdır. Zihinsel gerilik genelde gelişimsel ve davranışsal gelişmemişliğin yanı sıra akademik alandaki yetersizliklerle anlaşılır. Down sendromu , serebral palsi, fenilketonüri ve hidrosefali rahatsızlıklarında da belirli derecelerde zihinsel gerilikler görülebilir.

Hidrosefali ve fenilketonüriden kaynaklanan türlerde olduğu gibi bazı zihinsel gerilik rahatsızlıkları, erken teşhis ve tedavi ile önlenebilir.
Birçok çocukta bu rahatsızlığın nedeni bilinmemektedir. Hastalığın ciddiyeti çocuktan çocuğa değişiklik gösterir. Bazı çocukların vücut hareketleri zarar görürken diğer çocukların fiziksel gelişimi normal seyreder.

SEMPTOMLAR
Başı dik tutmada yaşanan gecikmeler gibi gelişimsel gecikmeler, zihinsel geriliğin ilk göstergesi olabilir. Ancak orta derecede zihinsel geriliği olan çocuklar, yaşamlarının ilk birkaç yılında normal bir gelişim süreci izlerler. Daha sonraları konuşma, hareket etme ve akademik beceriler yaşıtlarının çok gerisinde kalabilir.

image024

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Çocuğunuzda gelişimsel gecikme belirtileri fark ederseniz doktorunuza danışın. Çocuklar farklı oranlarda geliştiklerinden her türlü gecikme dikkatle incelenmelidir. Doktorunuz da size çocuğunuzu izlemenizi ve beklemenizi önerecektir. Bu süre zarfında doktorunuz duyma, görme ya da konuşma sorunları olup olmadığını anlamak için bir sağlık muayenesi yapabilir.

Doktorunuz ayrıca sizi bir pediyatrik gelişim uzmanına, pediyatrik nöroloji uzmanına ve gelişimsel gecikmeleri değerlendirmede uzman bir ekibe yönlendirebilir. Bu uzmanlar sorunun nedenini bulmak ve bu sorunla başa çıkmak için bir strateji geliştirmek için belirli testler yapacaklardır.

Zihinsel gerilik bu testlere bağlı olarak sınırda kişilik (çocuk altınca sınıfa kadar eğitim görebilir), hafif (dördüncü sınıfa kadar), orta (birinci ya da ikinci sınıf seviyesinde) ya da şiddetli (günlük işlerini yapabilmek için çocuğun yardıma ihtiyacı vardır) olarak sınıflandırılır.

Zihinsel geriliği bulunan çocuklar için tedavinin en önemli aşaması eğitimdir. Devlet okullarında da verilebilen eğitim hizmetleri ile özel ihtiyaçları olan çocuklar için sınıflar açılmaktadır.

Zihinsel gerilik teşhisi konması suçluluk ve sinirlilik duyguları yaşayan aile üyelerini de olumsuz etkileyebilir. Birçok anne baba çocuğunun bir gün hayatını tek başına sürdürüp sürdüremeyeceğini bilmek ister. Bu durum zihinsel geriliği bulunan birçok birey için mümkündür. Çocuğunuz tam potansiyeline ulaşmak için sizin sevginize ve rehberliğinize ihtiyaç duyar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ