Abdomen ve Pelvis

Abdomende ultrasonografi karaciğer, pankreas, dalak, safra kesesi ve retroperitoneal dokuların değerlendirilmesinde çok faydalıdır. Halen, ultrasonografi safra kesesi hastalığı için yegane çok yönlü gösterim tekniğidir. Kontrast materyal kullanılmadığından ultrasound, bilier duktal yapılan fizyolojik devrede göstermekte de faydalıdır

Böbreklerin muayenesi kistik lezyonları solidlerden ayırabilir ve hidronefroz, polikistik böbrekler, perinefritik sıvı toplanmaları ve diğer morfolojik değişiklikleri gösterebilir. Son zamanlarda, iradyografik kontrast ajanlar enjekte edildiğinde diyabetik hastaların ve renal yetmezlikli hastaların, renal yetmezliklerinin daha da kötüleşme riskine sahip olduklarını göstermektedir, ultrasound kronik renal yetmezlikli hastaların değerlendirilmesinde temel bir yöntem olmaktadır.

Karaciğerde, solid lezyonlar kist veya abse gibi sıvı dolu lezyonlardan ayrılabilirler . Teknik, yüksek doğruluk derecesi ile dilate kanalları da gösterebilir. Metastatik lezyonlar da gösterilebilir.Ultrasonografi safra kesesi büyüklüğünü gösterebilir ve 1-2 mm. çaplı küçük taşları dahi tesbit edebilir. Safra taşlarının yanlış pozitif tanısı nadirdir, yanlış negatif tanı hızı oral kolesistografi den daha azdır. Ultrasound hipertrofik kolestozis ve safra kesesi karsinomu gibi, safra kesesi duvar anormallikleri çalışmaları için de faydalıdır.

Ultrasonografi pankreatik kist, pseudokistleri ve pankreas büyümesini de gösterebilir.Henüz pankreastaki küçük tümörleri inanılır şekilde gösterememektedir. Tümörler kilinik olarak belirginleştiğinde pankreas boyutlarını değiştirecek kadar büyümüşlerdir. Tümörler, inflamatuar ödem gibi lokal pankreatik büyüme yapan diğer nedenlerden iyi fark edilemezler. Kalsifikasyonlar arada sırada gösterilebilirler, fakat BT scan ile daha belirgin şekilde görülebilirler.

Hastada fazla intestinal gaz varsa, akut pankreatitte olduğu gibi, ultrasonografinin faydası olmaz.

Ultrasonografi ameliyat sonu abseleri ve diğer ameliyat sonu sıvı toplanmaları tayininde oldukça doğru netice verir. Arasıra fazla bağırsak gazı nedeniyle, birlikteki adinamik ileus gösterilemeyebilir.

Kadın üreme organlarındaki kitleler muayene edilebilir ve uterus büyümesi adrenal kitlelerden ayırtedilebilir. Overial kitlelerin kistik veya solid yapısı tayin edilebilir. Ultrasound jinekolojik gösterimde majör bir rol oynamaktadır ve özellikle fizik muayene hastanın cerrahi bir bozukluğu olup olmadığını gösteremediğinde faydalıdır.

Ultrasound abdominal aortik anevrizmadan şüphelenilen hastaların değerlendirilmesinde ilk seçilecek işlemdir. Ayrıca anevrizma çapını göstermede de çok faydalıdır.

Birkaç yıl içinde, ultrasound tekniklerinin operasyon sırasında cerrahlar tarafından kullanılabilir hale geleceği tahmin edilmektedir. Hatta şimdi bile, birçok beyin cerrahi işlemleri ve ventriküler şant yerleştirimi ultrasound kılavuzluğunda yapılmaktadır. Japonyada ,karaciğer rezeksiyonları ultrasound monitoring yardımı ile başarılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ