ACİL SERVİS BAKIMI

Travmanın acil etkilerini denetlemek için geçici tedbirler, genellikle hasta acil servise ulaşmadan önce alınmıştır. Hastaneye ulaşıldığında daha seçilmiş işlemler uygulanmaya başlanmalıdır. Ciddi yaralı hastadan lüzumsuz hareketten kaçınarak bütün elbiseleri (lüzumu halinde kesiniz) derhal çıkartılmalıdır. Hayatı tehdit eden asfiksi, kanama ve şoku düzeltmek için acil işlemler yapılmalıdır.

Hızlı ve tam bir anamnez ve fizik muayene (bulguların yazılması kaydıyla), ciddi ve multipl yaralı hastalarda zaruridir. Semptom ve işaretlerdeki ilerleyici değişiklikler doğru teşhis için anahtardır. Pozitife dönüşen negatif, bulgular bir başlangıçtaki klinik değerlendirmeyi değiştirmek için ileri derecede önemli olabilir. Bu durum, ilk travmasından saatler sonraya kadar aşikar hale gelmeyen karın içi, göğüs içi ve kafa yaralanmalarında özellikle geçerlidir.

Yaralanma şartları hakkında bilgiye sahip olması muhtemel herkese sorulmalıdır. Yaralanmanın mekanizmasını bilmek gizlenmiş bir travma hakkında ekseriya bir ip ucu verir. Maalesef, aşikar yaralanmalar muayene edenin dikkatini işgal edebilir, bunun neticesi daha az aşikar ama daha ciddi kafa, spinal karın yahut göğüs lezyonları gözden kaçırılır. Hatta altta yatan ciddi tıbbi problemler tam bir anamnez alınmazsa gözden kaçırılabilir. Biçimi bozulmuş ekstremite kırıkları, kanayan ezikler ve kafa yaraları genellikle aşikardır ve hemen hemen derhal dikkat çekerler. Sıklıkla bu yaralılar daha az aşikar olan ama daha ciddi iç yaralanmalar açısından araştınlmazken uzun süren röntgen çalışmalarına alınırlar.

Belli travma tipleri birden fazla yaralanmaya sebeb olmak eğilimdedirler. Aşın yüksekten düşmeden kaynaklanan kalkaneus kırıkları sıklıkla santral kalça çıkıkları, omurga ve kafa kaidesi kırıkları ile birliktedir. Ezilmiş pelvis ekseriya posterior üretra veya mesane yırtılması ile birliktedir. Göğsün sıkışma yaralanmaları ekseriya dalak, karaciğer veya diafragmanm yırtılma laserasyonları ile birliktedir. Göğüse nafiz yaralar sadece göğüs muhtevasını karın içi organlarıda ihtiva edebilir. Yaralanmaların bu çeşit kombinasyonlar sıklıkla meydana gelir ve her zaman şüphelenilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ