Ağız ve Orofarinks Konjenital anomaliler

Yarık damak ve yarık dudak

Oral kavitenin en sık görülen başlıca konjenital malformasyonlarıdır ve sıklıkla aynı sürecin bir sonucu olarak birlikte meydana gelirler. Bu süreç embriyonik dönemdeki birfüzyon (birleşme) bozukluğundan kay­naklanır.

Prevalans:

• Yarık dudak yaklaşık olarak 1000 doğumda 1 görülür (Beraberinde yarık damak olabilir veya olmayabilir). Erkeklerde kızlardan daha sıktır.
• Yarık damak yaklaşık olarak 2500 doğumda 1 görülür (Beraberinde yarık dudak olabilir veya olmayabilir). Kızlarda erkeklerden daha sıktır.

Etiyoloji: Az sayıda vaka kromozomal anormalliklerle ilişkilidir (örnek: trizomi 13 veya 18). Ancak vakaların çoğunda teratojenik faktör gösterilememiştir.

Morfoloji:
• Yarık dudak: Unilateral veya bilateral olabildiği gibi sadece dudağa sınırlı veya yukarı ve arkaya ilerle­yerek burun tabanı ve alveoiar hatta uzanabilir .
• Yarık damak: Önemsiz derecede bir yetersizliğe neden olan yumuşak damakta küçük bir defekt (bifid uvula) şeklinden sert damağın tamamen ayrılmış ol­duğu ve beraberinde yarık dudağın bulunduğu bir şe­kilde de olabilen belirgin varyasyonları vardır .

Anormal yüz görünümü, konuşma bozukluğu, ileri lezyonlarda beslenme bozukluğu (çocuk ememez) gibi etkileri olabilir.

Yaklaşım: suni beslenme ve 1 ile 2 yaş arasında plastik cerrahi müdahale şeklindedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ