Akciğer Biyopsisi

A.İğne Biyopsisi: Perkütan iğne biyopsisinin endikasyonları iyi tesbit edilmemiştir. Diffüz parankimal hastalıklar ve bazı lokalize lezyonlu hastalarda endike olabilir. İnterstisiyel pnömoni, karsinoma, sarcoidosis, hipersensitif akciğer hastalıkları, lenfoma, pulmoner alveoler proteinosis ve milier tüberküloz teşhisi bu metodla tesbit edilmektedir. İğne biyopsileri 3 teknikten biri, kesici iğne ile aspirasyon, trephinle veya hava matkabı (aird-rill) ile yapılmaktadır. İğne biyopsisini Modifiye Vim Silverman veya Ultra thin iğne kullanarak trans bronşial teknikle de yapılması mümkündür.

Lokalize durumdaki tümörün iğne biyopsisiyle yayılmasının riskiyle ilgili olarak bir tartışma mevcuttur. Perkütanz iğne biyopsisinin komplikasyonları pnömotoraks% 20-40, hemotoraks, hemoptizi ve hava embolisidir. Kontrendikasyonları ise pulmoner hipotansiyon, kistler ve Büller’dir. Çeşitli ölüm vakaları rapor edilmiştir. Bu metodla faydalı sonuç almak yaklaşık %60 civarında değişir.

B.Açık Biyopsi: Geniş bir interkostal Teya anterior parasternal insizyon kullanılarak, akciğerin diffüz parankimal hastalıklarında 3-4 cm’lik kama şeklinde akciğer dokusu çıkarılır. İnsizyon yeri kolay girilebilecek ve muhtemel kesin teşhisi için veya alt lob’ların her ikisinin biyopsisi için sağ 5 İKA’dan anterior aksiller çizgiden yapılır. Açık akciğer biyopsisi çok az ölüm riski ve düşük komplikasyonlarla birliktedir. İğne biyopsisinden daha değerlidir. Özellikle kritik hastalıklarda, immünosüpresyonlu hastalarda neoplastik infiltratif lezyonlardan infeksiyöz lezyonları ayırmada kullanılır. Fokal bir lezyondan biyopsi alınmayacaksa geniş bir insizyon kullanılır. Periferal lezyonlar Wedge veya segmental rezeksiyonla total eksize edilir. Ve derin yerleşmiş lezyonlar uygun vakada lobektomi ile çıkarılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ