AKCİĞERİN SEKONDER MALİGN TÜMÖRLERİ

Bütün kanserli hastaların yaklaşık %30′ unda akciğer metastazı görülür. Primer lezyona bağlı olmak kaydıyla metastazların sayısı sınırlı olabilir. Bu hastaların bir kısmı cerrahi olarak tedavi edilebilir. Solit metastatik lezyonlarda en sık görülen kaynaklar: kolon, böbrekler, uterus ve överler, testisler, malign melanom, farinks ve kemiklerdir. Coin lezyonlarında, yaklaşık %5 oranında son teşhis solit metastazdır. Malign coin lezyonların %10’u solit metastazlardır. Bu vakaların %90’mda primer kanser hikayesi bulunur.

Rezeksiyon için seçilecek hastalarda bazı kriterler geliştirilmiştir:

(1) Primer lezyon kontrol edilmelidir ve başka hiçbir metastaz olmamalıdır.

(2) Primer lezyon squamoz hücreli tümör ise akciğerdeki lezyon yeni bir primer lezyon gibi değerlendirilmelidir

(3). Başlangıçtaki lezyon adenokanser ise metastaz olabilecek diğer bölgeler araştırılmalıdır

(4). Primer lezyon sebebiyle son 2 yıl içerisinde tedavi edilen hastalarda torakotomi öncesi 3-6 aylık bir bekleme süresi tavsiye edilir

(6). Akciğer metastazının ve primer lezyonun eş zamanlı olarak ortaya çıkması hastaya göre değerlendirilir. Genelde primer kanserin ortaya çıkış zamanı ile akciğer metastazının görülmesi arasındaki sürenin uzaması ile prognozda iyileşir

(7). Özellikle iki taraflı veya değişik lobları tutan multiple lezyonlar genellikle kötü prognoza işaret eder. Bununla beraber osteojenik sarkoma bağlı olarak görülen metastazlarda uygulanan rezeksiyonun kıymeti olduğu da gösterilmiştir.

Yukarıdaki kriterlere uygunluk gösteren solit metastazların yaklaşık %80’i karsinom ve %20’side sarkomdur. Kanserin çıkartılmasını takiben 5 yıllık hayat süresi karsinomlarda %35, sarkomlarda %20’dir. Ayrıca tekrarlanan multiple rezeksiyonlarda etkili olabilir. Malign melanomdan veya göğüsden kaynaklanan metastatik akciğer kanserlerinin çıkartılmasından sonra 5 yıllık hayat süresi sadece birkaç vakada rapor edilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ