Akut Faz Cevabı ve Interleukin

İnfeksiyona karşı sistemik reaksiyon ateş, lökositoz, kas protein yıkımı, karaciğer tarafından spesifik akut faz proteinlerinin sentezi, anemi ve hipergamaglobulinemiyi içerebilir. Fagositler bakteri veya bakteri toksini ile (Endotoksin) karşılaştığında, bir polipeptid olan interlökin – l’de organizmanın infeksiyona karşı olan birçok cevabını düzenler.Ateş, anteriör hipotalamusta PGE2 nin aşırı sentezi ve interlökin – 1 in stimülasyonu sonucu oluşur.

Aspirin ve steroidler dışındaki antiinflamatuvar ajanların antipiretik etkisi ise bu olaylar zincirini bloke etmesi sonucu ortaya çıkar. İnterlökin – 1 ayrıca kemik iliğinden nötrofil çıkışını sağlar ve nöt-rofiller T – hücreleri için lokal olarak kemotaktikdir. Akut faz cevabı, T – hücre aktivasyonu kadar antikor yapımı ve B – hücresi proliferasyonunu da içerir. İnfeksiyonda gelişen anemi kanda demir ye çinko seviyelerinin düşmesi ile birliktedir. İnterlökin – 1 in katabolik etkisi ise iskelet kaslarında amino asit oksidasyonunu arttırmasıdır. Bu reaksiyon sırasında bir ara safha olarak da kasta PGE yapımı artar.

Aspirin ve diğer stereoid olmayan antienflamatuvar ajanlar İnterlökin – 1 in immün aktivasyon üzerine olan etkisini bozmazlar. İmmünosüpresif etkisi olan kortikostereoidler de etkilerini interlökin – 1 in stimüle ettiği devreden daha geç devrelerde gösterirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ