Akut Gastritler

Gastritlerin daha hafif seyretmesine karşın, akut hemorajik gastritlerde, akut gastrik stress ülserleri arasında hangi önemli ayırımların (eğer varsa) olduğu pek açık değildir. Fazla miktarda alkol alımı ya da salisilatlar gibi zararlı ajanların alımı akut gastrite yol açabilecek önemli faktörlerdir. Hasta epigastrik ağrı duyabilir, ya da gastrit asemptomatik olabilir.

Lamina propria çoğunlukla polimorf nüveli lökositlerden oluşan değişken sayıda inflamatuar hücre içerir. Süperfisial mukozal ülser gelişir. Masif hemorajiye yol açabilir. İyileşme başladığında anormal mukoza görünümü hızla değişebilir. Tanı gastroskopiyle bazen de gastrik mukozal biopsi ile konur.

Tedaviye önce yukarı GIS kanamalarında izlenen yol ile başlanır. Soğuk solüsyonlarla yapılan gastrik lavaj çoğunlukla kan kaybını durdurmada etkili olur. Akut gastrik hemorajiye neden olan diğer durumlarda olduğu gibi, operasyon kararı tedaviden sonra da süren kan kaybına bağlı olarak verilir.

Vagotomi ile asit sekresyonunu azaltmanın yanısıra submukozal santiarla kanf mukozadan başka yönlere uzaklaştınlabilir. Bir drenaj işlemi ile birlikte vagotomi çok cerrahın seçtiği yoldur. Bu yol yeterli olmazsa subtotal ya da bazı olgularda total gastrektomi hastanın yaşamını kurtarmak için gerekli olabilir.

Zararlı maddelerin alımı durdurulmalıdır. Kanama önlenirse prognoz iyidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ