ALT GİNGİVA KANSERLERİ

Alt gingiva kanseriyle alt çene kanserini birbirinden ayırmak önemlidir. Birincisi alveolleri örten epitelden çıkan epidermoid karsinomadır, ikincisi ise mandibuladan çıkan kemik tümörüdür.

Alt gingiva kanserleri ekseriyetle iyi diferansiye olmalarına rağmen %40-50 vakada mandibulaya infiltredirler. Lokal semptomun ne olduğu bilinmeden çekilmiş diş yerinde veya sağlam görünen diş kenarında ülserasyon olarak tesbit edilir. Çekilmiş diş yerindeki Cep de kanserin kemiğe yayılmasında yol görevini yapar. Tümör dışa doğru yayılınca yanak mukozasını, içe ise ağız tabanını infiltre eder. Nervus mandibularis boyunca yayılarak da kafa kaidesine yayılır.

Bölgesel lenf nodüllerine sıklıkla metastaz yaparlar (%35-40). Ağız tabanını orta hatta kadar infiltre eden büyük tümörler karşı taraf nodüllerine de metastaz yaparlar.

Küçük verrüköz tümörler radyasyonla tedavi edilebilirle», ama sonradan radyonekroz ortaya çıkabilir. Orta büyüklükte alveolu tutan tümörlerde lenf nodülü metastazı olsun olmasın alveolle birlikte lokal eksizyon ve radikal boyun disseksiyonudur. Daha büyük lokal yaygın tümörlerde preoperatif radyoterapi radikal boyunla birlikte kombine ameliyat ile en iyi sonuçlar alınmaktadır. Bütün vakalar için beş yıllık yaşama oranı %35-45 dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ