Ameliyat Sonrası Bakım

En sık görülen postoperatif komplikasyon olan hipoglisemi sıklıkla cerrahi öncesinde subkütan olarak verilmiş olan uzun etkili insüline takibetmektedir. Her ne kadar eğer intravenöz insülin infüzyonu glukoza göre daha fazla olduğundan hipoglisemi meydana çıkabilirse de saatte 1,5 ünite veya daha az insülin %5 glukozla birlikte verildiğinde nadiren hipoglisemiyle neticelenir. Diğer bir deyişle, insülinin intravenöz bolus şeklinde verilmesinden vazgeçilmelidir, zira intravenöz olarak tek dozlar halinde verilen insülinin etkisi tipik olarak sadece dakikalar sürer ve kısa sürede rekürrent hipergliseminin takip ettiği akut hipoglisemi tehlikesine yol açar. Kan glukoz düzeyleri her 2-4 saatte bir ölçülmeli ve hasta hipoglisemi semptom ve bulguları (örneğin bol miktarda ateşsiz terleme, anksiyete ve titreme) yönünden izlenmelidir.

Hipoglisemi tespit edildiğinde infüze edilen glukoz miktarı derhal arttırılmalı ve insülin azaltılmalıdır. Orta derecedeki bir hipoglisemide instilin infüzyonunun tamamen kesilmesi nadiren tavsiye edilmektedir çünkü eğer düşük dozda insüline devam edilirse öglisemiye daha yumuşak bir şekilde geçilir.

Cerrahi sonrası diyabetik hasta takibinde insülin gereksinimini ayarlamak için idrar glukoz değerlerine dayanan bir “sliding scale (değişebilen değerlendirme oranı) kullanılması pek mantıklı değildir. İdrar retansiyonu, ikili işeme örneği almada başarısızlık ve glukoz ekskresyonu için böbrek eşiğindeki değişkenlikler gibi problemler idrar glukoz değerlerinin yorumlanmasını zorlaştırmaktadır; bu da insülin gereksinimlerini bu ölçümlere dayandırmayı oldukça tehlikeli yapmaktadır. Bu yüzden glukoz veya insülin veriliş hızındaki ayarlamalar mutlaka kan glukoz düzeylerine dayandırılmalıdır.Bugün artık yatak başı glukoz izlenmesi için kullanımı kolay ve oldukça kesin ve hızlı ölçümler (sonucu almak için 2-3 dakika yeterli) veren pek çok alet mevcuttur. Bir parmak-stiği (finger-stick) için bir tek damla kan yeterli olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ