AMFİZEMATÖZ KOLESİSTİT

Amfizematöz kolesistit anaerobik enfeksiyon sonucu gaz  habbeciklerînin safra kesesi lümeni, duvarı, perikolesistik alan ve bazen safra kanallarında görüldüğü nadir bir durumdur. En sık rastlanan organizma Clostridum türleri olmakla beraber E.coli yada anaerop streptokoklar gibi diğer gaz yapan anaeroplar da bulunabilir. Erkekler kadınlara oranla üç kez fazla etkilenirler ve tüm hastaların %20 ‘sinde diabetes mellitus vardır. Akut kolesistitin mutad şeklinin aksine hastalık muhtemelen ilk andan itibaren bakteriyel bir enfeksiyondur. Bildirilen bir çok vakada safra kesesinde taş yoktur. Bu özellikler, sistik arter oklüzyonu ve iskeminin amfizematöz kolesistisi başlatabileceğini düşündürür.

Hastalık ani ve hızla ilerleyen sağ üst kadran ağrısıyla başlar. Ateş ve lökositoz çabucak yüksek seviyelere ulaşır, hasta akut kolesistitte alışılagelinenden bir nebze daha toksiktir. Muayenede, genellikle sağ üst kadranda bir kitle bulunabilir.

Direkt karın grafilerinde safra kesesini çevreleyen doku amfizemi ve bazı vakalarda lümende hava-sıvı seviyesi görülür. Klinik ve grafiler yeterince karakteristik olduğundan teşhis genellikle aşikardır. Direkt karın grafilerindeki değişiklikler müphemse CT taramaları durumu aydınlatabilir.

Hasta klostridiumlara ve yukarıda anılan diğer türlere etkili antibiyotiklerin yüksek dozlarıyla tedavi edilmelidir. İlk kurtarıcı önlemleri acil cerrahi tedavi izlemelidir. Kolesistektomi vakaların çoğunda güvenle uygulanabilirse de ağır hastalarda kolesistostomi daha emindir. Komplikasyon tipleri akut kolesistitin diğer şekillerinde olduğu gibidir fakat hastalık daha şiddetli, ölüm oranı daha yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ