AMPİYEM

Ampiyem plevral mesafede enfeksiyonu ifade eder. Bulguları basit plevral effüzyonu taklit eder. En sık rastlanan bulgular, göğüs ağrısı, hemoptizi, yüzeysel solunum (Short-ness of breath), kuvvetsizlik ve ateştir. Şiddetli vakalarda toksemi görülür. Mayi eksuda vasfındadır. Ampiyem akut veya kronik süpüratif eksudat şeklinde ortaya çıkabilir. Pnömokok, streptokok, stafilokok, bakteroides, E.Coli, proteus vulgaris, tüberküloz basili, mantar ve amip gibi pek çok organizma ampiyeme sebep olabilir.

Enfeksiyonlar plevra boşluğuna şu yollarla ulaşır.

1) Pnömonik filtrasyonda direkt

2) Akciğer mediasten, göğüs duvarı veya diyafragmanın enfeksiyonlarının lenfatiklerle yayılmasıyla

3) Uzak enfeksiyonlardan hematolojik yayılmayla,

4) Delicitravma, cerrahi insizyon veya akciğer apselerinin perkütan iğne veya tüp drenajı ile boşaltılması sırasında direkt infeksiyonla (ekimle)

5)Toraks organlarının rüptürünü (Ör: Özefagus) veya karın içi organlarının yer değiştirmesiyle (Ör: Strangüle travmatik diyafrağma fıtığı)

6)Subdiyafrağmatik apse, karaciğer apsesi veya perinefritik apse gibi diyafrağma altı hadiselerin yayılması…

Metapnomonik nefrotik ampiyem, pnomoniyi takip eder. immünolojik ve kuvvetten düşürücü bir hastalığı olan erişkinlerde, kistik, fibrosis konjenital atrezi, disgammoglobulinemi, hodgkin hastalığı ve lösemi gibi hastalığı olan çocuklarda sık görülür. Her vakada hazırlayıcı faktör immun yetmezliktir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ