ANESTEZİDE TEKNİK VE AJANLARIN SEÇİMİ

Cerrahi uygulamanın büyük bir bölümü anestezi altında yapılır. Burada farklı teknik ve ajanların kombinasyonu veya değişik şekilleri kullanılır. Farklı metotları kullanan uzman anesteziyolojistlerin kanılarına göre çok az sayıda kesin indikasyon veya kontrendikasyonundan bahsedilebilir. Bütün bunlar cerrahinin gereklerine göre, hastanın genel durumuna ve anesteziyolojistin şahsi tecrübelerine göre ortaya konulmuş metodlardır. Anesteziyologist hastanın isteğine (intravenöz indüksiyon gibi) cerrahi uygulama yerine elektrokoter kullanılıp kullanılmayacağına, adale gevşeticisine gerek olmasına, şahsi tecrübeleri ve eğitimine göre anestezi verir. Eğer cerrahi için ideal bir seçenek, emniyetli bir anestezi için uygun değilse bu cerrahla münakaşa edilmelidir. Hastayı konsulte eden diğer doktorlar uygun önerilerde bulunabilirler. Fakat anestezi uygulaması bakımından her zaman yeterli kişiler değildirler.

Yaygın bir kanıya göre regional anestezi genel anesteziden daha emniyetlidir. Ancak bu küçük cerrahi vakalar için doğru olabilir. Büyük cerrahi girişimde ise ancak regional anestezinin çok emniyetli olmasına ait kanı varsa kullanılabilir. Bunun aksine regional anestezi, ağır sedasyon kombinasyonu ile biraz az dikkat edilen hastada ameliyat riskini azalacağına artırır.

Fazla miktarda verilen lokal anestetiğin sistemik toksisitesinin yanı sıra lokal anestezi ve cerrahi uygulama sırasında hastanın huzursuzluğunun ve sıkıntısının yol açacağı epinefrin salgılanmasının, oksijen harcanımı ve CO2 yapımındaki artmalar önemli bir faktördür. Bu faktörler iyi uygulanan bir genel anesteziden daha fazla olarak kardiorespiratuvar sisteme yük olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ